Vyplatí se hypotéka na investiční nemovitost?

Napadlo vás, že budete následovat investory, kteří se nechali zlákat nabídkou velmi výhodných hypoték a úvěrů ze stavebního spoření? Zatímco v minulosti si pořizovali byty na pronájem jen ti movitější, v posledních letech se situace změnila. Přibývá pronajímatelů, kteří z nájmu hradí splátku hypotéky. Ale opravdu se to vyplatí? Pokud splníte následující podmínky, pak ano. Na to, že investoři jeví zvýšený zájem o hypotéky a úvěry ze stavebního spoření, upozornila ČNB. Podle ní je dokonce více reálných hypoték oproti těm, které banky vykazují. V řadách zájemců o úvěry jsou zkušení investoři i začátečníci, kteří si chtějí splnit sen o „bezstarostném“ příjmu navíc.

Optimální poměr zdrojů

Jedním z předpokladů je správný poměr vlastních financí a zdrojů z hypotéčního úvěru. V ideálním případě jde o 50:50, protože jinak by splácení trvalo příliš dlouho a investice by se vrátila za podstatně delší dobu. Výše splátky by neměla převýšit příjem z pronájmu – v lepším případě by měla být nižší. Prioritou je výhodná úroková sazba, která je předpokladem funkčního pákování výnosu. Té lze dosáhnout právě při LTV kolem 50 %. Jak vysoké budou měsíční splátka a úročení, vám vypočítá tato kalkulačka hypotéky.

Počítejte s delší návratností

Investiční nemovitosti si obvykle pořizují konzervativnější investoři, kteří počítají s delším investičním horizontem. Měli byste si proto předem ujasnit, kdy očekáváte, že se z nemovitosti stane čistý zdroj příjmů. Hypotéka představuje ideální příležitost pro každého, kdo nelpí na okamžitém zisku, ale v budoucnu by chtěl nemovitost používat nebo ji přenechat dětem.

Stabilní příjem bez nečekaných výpadků

Pořízení nemovitosti a sjednání hypotéky či úvěru ze stavebního spoření je vážný životní krok. Zatímco rozhodnutí o LTV a době návratnosti nezměníte, můžete ovlivnit stabilitu příjmu plynoucího z pronájmu. Může se stát cokoliv. Například to, že dlouho neseženete nájemníky, případně vám přestanou platit a vy budete muset hradit hypotéku ze svého. Bez dostatečných rezerv pak hrozí, že o nemovitost přijdete. Chcete-li riziko problémů se splácením minimalizovat, sjednejte si splátky v takové výši, aby vám vždy zbyla mírná rezerva. Zároveň počítejte s tím, že mohou vzniknout prodlevy při hledání nového nájemníka. Podle odborníků je vhodné, aby deset nájmů pokrylo dvanáct splátek úvěrů. Významnými předpoklady jsou solidní nájemník se stabilním příjmem a dobře nastavená nájemní smlouva. Resumé je jasné. Hypotéka a úvěr ze stavebního spoření na investiční byt se při dodržení výše uvedených pravidel vyplatí. V žádném případě však nejde o investici s rychlou návratností. Přijmete-li tyto skutečnosti, pak vám nic nebrání v tom, abyste se zařadili po bok investorů.

Publikováno: 03. 03. 2017

Kategorie: Finance

Autor: Alena Procházková