Základní typy stanů

Na trhu existuje velké množství typů párty stanů. Od těch nejobyčejnějších až po také, které jsou srovnatelné se svatební síní. Pokud ale vezmeme na zřetel klima, a snažíme se uchránit od případné nepřízně počasí, zůstanou nám jen čtyři různé typy stanu. Podívejte se na jejich jednotlivé popisy a zjistěte, který je pro vás tou nejlepší volbou.

POP-UP PARTY STANY

Takový typ stanu je nejlevnějším typem párty stanů. Pop-up party stan se využívá na různých veletrzích. Tento stan je v postatě jenom stříška umístěná na rámu, takže vzhledově se hodí spíše k neformálním událostem. K jeho výhodám patří to, že jsou velmi kompaktní, lehké a snadno složitelné. Mezi jejich nevýhody pak patří menší velikosti, takže pokud hostíte větší událost, budete nejspíš potřebovat více takových zahradních stanů. Jeho umístění na zahradě či jiném venkovním prostoru by mělo být krátkodobé.

KŮLOVÉ STANY

Kůlové stany, jak už název napovídá, jsou upevněny pomocí obvodových a středových tyčí. Opírají se o napětí vytvořené kůly. Střecha je těsná a stabilní. V důsledku toho jsou stany lehké a je relativně snadné je postavit – a to i ve větších velikostech. Ze všech stanů nabízejících velký prostor je tento typ stanů nákladově nejefektivnější. Dalším důvodem popularity tohoto typu párty stanu je jeho všestrannost. Můžete ho sehnat v menších velikostech (od 20 m2) až po obrovské velikosti (100 m2). Také jeho zastřešení seženete v nejrůznějších tvarech a barvách, takže tento párty stan můžete přizpůsobit jakékoli události. Bohužel mají kůlové párty stany i své nevýhody. Jednou z největších je problém s jeho umístěním. Protože tento typ přístřeší je závislý na tom, aby byl jeho vrchol chráněn před spadnutím pevným napínáním, je jen velmi málo flexibilní, pokud jde o měkčení. Je potřeba stan ukotvit tak, že způsobíte díry v zemi, na které chcete stan umístit. Navíc potřebujete ještě další prostor navíc, aby bylo možné stan připevnit pomocí dodatečných šňůr – a tento prostor nemusí být zanedbatelný, jedná se v řádech metrů po všech stranách stanu. Nelze ho tedy umístit v interiéru nebo na kamenitém povrchu. Také středové podpěry těchto stanů mohou způsobit určité problémy. Za prvé jsou v rozporu s viditelností, což může být problém u některých typů akcí, kdy je potřeba, aby všichni hosté jasně viděli. Za druhé mohou tyto středové podpěry způsobit problém s umístěním větších objektů, jako je taneční parket.

NŮŽKOVÉ PÁRTY STANY

Místo toho, aby se nůžkové party stany 3x6m spoléhaly na napětí kůlů, používají trubkovou kovovou konstrukci na podporu své stříšky. To jim umožňuje fungovat bez podpory středových podpěr (do určitých velikostí) a dává jim mnohem větší flexibilitu umístění (ve srovnání s kůlovými stany). Tyto stany jsou vhodné také na delší dobu stání. Celá tato flexibilita má ale svou cenu. Nůžkové párty stany jsou obvykle mnohem dražší než předchozí kůlové stany a jsou podstatně těžší. Taktéž vyžadují mnohem více práce při stavění. Důležité je také zjistit si dostupnost náhradních dílů v případě ztráty nebo zničení – pokud výrobce náhradní díly neposkytuje, je vám celkový stan s chybějícím dílem k ničemu.

PÁRTY STANY S NAPÍNACÍMI RÁČNY

Tento typ stanů na zahradní párty jsou velmi podobné kůlovým stanů. Používají obvodové a středové tyče pro vytvoření tahu, který drží střechu na svém místě. V důsledku toho mají tyto stany s napínacími ráčny podobnou strukturu, co se přenositelnosti a jednoduchosti instalace týče. Také mají stejné nevýhody jako kůlové stany. Jediným skutečným rozdílem je velikost vrcholů tohoto stanu. Tažné markýzy mají mnohem vyšší vrcholy než jiné stany, proto se tento druh stanů často označují jako kuželovité stany. Ty jim dodávají dramatičtější a elegantnější vzhled a větší odolnost proti větru.

Shrnutí

Různé stany mohou být využity pro různé příležitosti. Jedním z rozhodovacích parametrů výběru stanu na zahradní nebo venkovní párty je právě typ stanu. Typ stanu totiž už nepřímo určuje velikost, účel a vzhled. Porovnejte si jednotlivé druhy párty stanů a vyberte ten pravý pro vás!

Publikováno: 20. 02. 2017

Kategorie: Zahrada

Autor: Alena Procházková