5 rad pro úspěšný výběr zahradního nábytku

Opět je tu jaro a s ním přichází i vidina dlouhých letních večerů strávených na terase ve společnosti těch, které máte nejraději. Tu pravou letní pohodu si ale dostatečně neužijete bez zahradního nábytku, který by vám pro ni poskytl zázemí. Zapomeňte na bílé židle z levného plastu a vsaďte raději na kvalitu a dlouhou výdrž. Vždyť dobře vybraný zahradní nábytek vám může vydržet celá léta. Jaké principy dodržet při nákupu zahradního nábytku, abyste za rok nelitovali?

1. Kupujte nábytek z kvalitního dřeva

Měkké dřevo, jako je například smrk či borovice je sice levné, rozhodně levnější než takový teak, ale stárne také mnohem rychleji. Snáze jej také poškrábete a opravy jsou pak pracné a výsledek nevalný. Jestliže chcete dřevěný nábytek s dlouhou výdrží, porozhlédněte se raději po exotickém dřevu. Takový teak prakticky nevyžaduje údržbu, pokud se vám líbí jeho přirozená patina. Pokud ne, i tak stačí jej jen jednou ročně natřít a máte vystaráno.

2. Myslete na zimní skladování

Někteří z nás nemají dostatek úložných prostor pro skladování zahradního nábytku v zimě. Proto si vybíráme nábytek z materiálu, který je venku možno nechat celoročně. Zabalíme jej do odolných obalů na zahradní nábytek a myslíme si, že máme vystaráno. Jak ale vypadá nábytek pod plachtou? Opravdu jste na jaře narazili na kousek, který nedegradoval? Je možné vůbec dřevěného nábytku skladovaného venku zabránit hnilobě? Zimu dobře snáší nábytek z umělého ratanu anebo ten z odolné nerezové oceli. Jestliže chcete na zahradu dřevěný nábytek a nemáte jej, kde přes zimu skladovat, sáhněte alespoň po takovém, který umožňuje rozložení stolu a stohování židlí. Třeba se přece jen nějaký prostor najde.

3. Je lepší dřevo nebo plast?

Při odpovědi na tuto otázku je potřeba vědět, že existují plasty, které jsou velmi odolné a mají vysokou životnost, například umělý ratan. I dřevo je levné a dražší. Rozhodně se vyhněte klasickým plastovým židlím, které odolné nejsou, ale také nestojí moc. Za tu každoroční cestu do sběrného dvora to nestojí.

4. Promyslete stání pro nábytek

Zahradní nábytek musí stát na pevném podkladu. Tím může být například beton nebo zámková dlažba. Vhodná jsou též terasová prkna anebo dřevo. Rozhodně nestavte zahradní nábytek s tenkými nožkami na trávník. Propadal by se vám a vy s ním.

5. Nákup přes internet

Přes internet můžete koupit opravdu levný a kvalitní nábytek, ale také se vám váš nákup může pěkně prodražit. Nábytek si totiž nemůžete vyzkoušet a jeho vracení je složité.

Publikováno: 29. 03. 2022

Kategorie: Zahrada

Autor: Alena Procházková