Ať vás podzim nezaskočí

Tropických dní jsme si letos moc neužili, což někdo vítá a jinému chybí. O to více bylo přeháněk a bouřek. Před námi je babí léto, které si i na své zahradě či chatě chceme užít, ve stínu a v pohodlí. Je to tak každý rok. Když prší, chceme sluníčko a když svítí, chceme stín. Na sluneční paprsky se většinou těšíme, ale pokud jich je moc, přeci jen se před nimi chceme schovat. A to zvlášť na místech, která máme pro odpočinek či posezení s přáteli a rodinou. Pro zastínění takového místa máme na výběr dvě možnosti: markýzu nebo pergolu. Své výhody i drobné nevýhody mají obě, u svého domu nebo chaty si tak musíme předem rozmyslet, jaké jsou naše potřeby a představy. Na co se zaměřit a podle čeho se rozhodnout?
  • Místo, kde posezení je nebo ho tam plánujeme umístit, od kterého se odvíjí i možnosti konstrukce. Uprostřed zahrady nás nic neruší a máme tam klid, vhodná je tak pergola, která má pevnou konstrukci a může stát samostatně. Konstrukce však nejde schovat nebo rozebrat, je viditelná a pevná. Pokud máme posezení u domu, můžeme zvolit také pergolu a nebo dát přednost markýze, která se kotví přímo do fasády a žádné podpůrné sloupy ani konstrukci nepotřebuje. Musí však být za co ji ukotvit, tedy stěna domu nebo obvodová zeď zahrady apod. Markýzu můžeme v případě potřeby stáhnout, a pak je téměř neviditelná a nijak neruší vzhled domu. Sami si tak můžeme regulovat, zda chceme sedět na sluníčku nebo ve stínu.
  • Místo, kde se náš dům nebo chata nachází. Rodinný dům na kopci bude mít mnohem častěji větrno, než chata ukrytá v lese pod vzrostlými stromy. I počasí a okolí musíme brát při výběru zastínění venkovního posezení v potaz. Markýzu lze v prudkém větru stáhnout, pokud ji navíc vybavíme i větrným čidlem, postará se o tuto práci za nás a při větru markýzu stáhne, aby se nepoškodila. Déšť nevadí pergole ani kvalitním markýzám, nijak nás tak změna počasí nemusí vyrušit.
Někdy je jako nejlepší řešení kombinace obou možností, tedy pevná konstrukce pergoly se stahovací markýzou místo střechy.

Publikováno: 24. 09. 2020

Kategorie: Praktické rady

Autor: Alena Procházková