Jak vyrobit vestavěnou skříň?

Vestavěná skříň je geniální kus nábytku, který doma šetří místo, a navíc do interiéru eleganci. Na první pohled se navíc jeví jako velmi snadná na výrobu. Napadlo vás, že to zvládnete sami? Pokud máte dostatek zkušeností, a navrch určitou míru zručnosti, povede se vám to. V opačném případě raději svěřte projekt profesionálům. O tom, jak vyrobit vestavěnou skříň, vám prozradíme více v tomto článku.

Prvním krokem je definice typu vestavěné skříně podle toho, jak ji budete využívat. Můžete vyrobit vestavěnou skříň šatní, ale také úložnou. Zamyslete se nad tím, co vám ve svém bydlení chybí.

Jak vypadá vestavěná skříň uvnitř?

Smyslem vestavěné šatní skříně je pojmout co možná nejvíce módních kousků a zároveň vnést do garderóby řád a harmonii. Konkrétní uspořádání vnitřku skříně je proto logicky závislé na specifické skladbě šatníku. Obecně se však každá šatní skříň dělí na několik segmentů – polic, šuplíků a místa, kde na šatní tyči visí oblečení na ramínkách. Mějte na paměti, že u větších polic hrozí prohýbání, snažte se proto dodržet limit cca 600 mm. A pokud budete do šatní skříně integrovat i tyč, počítejte s hloubkou minimálně 600 mm včetně dvířek (obvykle mají 20 mm). Menší hloubka by mohla zapříčinit potíže se zavíráním.

Co se týče šuplíků, žádná zásadní omezení šířky ani hloubky nejsou, ale počítejte s minimálními rozměry mechanismů a nebojte se připlatit za systém s tlumením – zavírání šuplíků je díky němu mnohem komfortnější.

Máte-li v plánu realizaci vestavěné skříně úložné, nebudete muset řešit šatní tyč (a nebudete proto limitování hloubkou). I tak si ale předem ujasněte, co budete uvnitř skladovat a přizpůsobte tomu vnitřní uspořádání skříně.

A co dál?

Kromě šatní a úložné vestavěné skříně existují i další varianty provedení. Ale ať už se nakonec rozhodnete pro jakoukoliv verzi, čeká vás rozhodování mezi mnoha dostupnými materiály. A pak teprve samotná výroba.

O tom, jaký materiál na výrobu vestavěné skříně zvolit – a jak dále postupovat, si můžete přečíst v tomto článku na téma „jak vyrobit vestavěnou skříň“.

Publikováno: 17. 01. 2022

Kategorie: Praktické rady

Autor: Alena Procházková