Vyberte si podlahu přesně podle svého gusta

Stavíte nebo rekonstruujete dům či byt? Dříve nebo později bude nutné řešit otázku toho, jakou podlahu budete chtít na zem položit. Mezi nejznámější podlahoviny patří vinyl, lamino a samozřejmě dřevo. Jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých materiálů a ve kterých místnostech najdou své využití?

Dlouhá životnost a snadná výměna

Vinyl je velmi oblíbenou podlahovinou, a to z mnoha důvodů. Jejich životnost je dlouhá díky vysoké odolnosti v náročných podmínkách. Hravě zvládnou rozdováděné děti i domácí mazlíčky. Jejich velkým benefitem je také paměťový efekt. Pokud je vinylová podlaha poškozena, umí se vrátit do své původní podoby. Vinylové podlahy mají velmi dobré akustické vlastnosti a jsou měkké, díky čemuž bude každé došlápnutí příjemné. Vinylové podlahy je možné využít jak do obývacích místností, tak i do kuchyně nebo koupelny, jsou voděodolné. Jejich údržba je velmi snadná a nenáročná, přičemž cena není nikterak vysoká. Pokud by přece jen došlo k poškození podlahy, není nic snazšího než vyměnit jeden podlahový dílec a podlaha je zase jako nová.

Snadná pokládka a rychlá montáž

Na oblíbenosti neztrácí ani laminátové podlahy, které jsou na trhu od 70. let minulého století. Prvotní varianty laminátových podlah nebyly příliš hezké, to se však změnilo za pomoci vyvíjejících se technologií. Současné laminátové podlahy téměř nerozeznáte od dřeva. Hlavní výhodou laminátové podlahy je poměr ceny a kvality, rychlá a snadná pokládka, dlouhá životnost materiálu a jeho snadná údržba. Podlahy z lamina jsou tvrdší a studenější než vinyl nebo dřevo, jejich nízká cena je však stále větším důvodem ke koupi. Navíc je možné tento druh podlahy zateplit a odhlučnit. Obě varianty podlahoviny, jak vinyl, tak i lamino, jsou dostupné v mnoha dekorech dřeva, kamene nebo dlaždic.

Nikdy nestárnoucí dřevo

Dřevěné podlahy jsou velmi nadčasovou variantou podlahy. Moderní byly, jsou a zcela jistě také budou. Dřevo je vysoce komfortním, vaší domácnosti dodá nádech elegance a dokonalosti a se správnou péčí vydrží krásné po celé generace. Pokud pro svou domácnost vyberete dřevěnou podlahu, pak si jistě nechejte poradit ohledně doporučované teplotě a vlhkosti vzduchu jak v létě, tak i v zimě.

Publikováno: 02. 12. 2022

Kategorie: Interiér

Autor: Alena Procházková