Dřevo, vinyl, laminát: Která podlahová krytina je nejlepší?

Ryzlink rýnský je víno králů. Pokud bychom měli vybrat podlahu pro krále, určitě by se jednalo o dřevěnou variantu. Důvodů je hned několik – jedinečný pocit přírodního materiálu, sytost barev, unikátní vůně, příjemně teplý povrch, dlouhá životnost. Po dřevěných podlahách bude chodit několik generací. Nicméně je důležité se k podlahám chovat ohleduplně. V následujících řádcích se podíváme, jaký je mezi jednotlivými druhy rozdíl.

Dřevěná podlaha

Dřevo se pyšní svým přirozeným vzhledem. Tento materiál je příjemný na dotek, dýchá a díky své struktuře nelze na podlaze vidět kdejaký škrábanec. Existují dřevěné podlahy matné a lesklé. Povrchovou úpravu je nezbytné zvolit podle celkového stylu místnosti. Dřevěná podlaha se hodí do místností v minimalistickém stylu i do prostorů rustikálního rázu. Její nevýhodou je vyšší pořizovací cena a fakt, že bez patřičné povrchové úpravy není vhodná do míst se zvýšenou vlhkostí. A protože dřevo "pracuje", je u něj pokládka na vyrovnaný podklad ještě o něco důležitější. Před vrzáním a dalšími nelibými zvuky vás ochrání kvalitní kročejová izolace.

Laminátová podlaha

Velké popularitě se v českých domácnostech těší i laminátové podlahy, které se vyznačují stálostí povrchu a vysokou odolností. Hlavní předností laminátové podlahy je dlouhodobá stálost barev a struktury. Laminátová podlaha se hodí do kancelářských prostranství, protože kancelářské židle s kolečky povrch podlahy nepoškodí. Také v případě hlučného laminátu vám přijde vhod zvuková izolace podlahy.

Vinylová podlaha

A poslední skupinu, kterou si představíme, zastupuje vinylová podlaha. Je vhodná do místností s podlahovým vytápěním a nedochází u ní k deformacím v důsledku působení tepla. Poškozená lamela se dá snadno navíc vyměnit za novou. V případě vinylové podlahy obvykle není izolace zapotřebí - jsou tišší než ostatní druhy materiálů. Jak sami vidíte, každý materiál nabízí pozitivní i méně lichotivé vlastnosti. Výběr proto předem zkonzultujte s odborníky, kteří vám doporučí správné řešení pro konkrétní místnost.

Publikováno: 18. 11. 2022

Kategorie: Interiér

Autor: Alena Procházková