Jak vybrat komín?

Jednoduchá otázka, která si žádá jednoduchou odpověď. Kde sehnat komín, jaký druh vybrat a jak ho postavit? Komín obvykle nebývá středobodem vesmíru každodenního života, a tak toto téma člověk neřeší až do chvíle, kdy se ho začne bytostně dotýkat. Příkladem jsou situace, když kamna kouří a komín netáhne, když bouchnou saze nebo potřebujete instalovat nový krb a nemáte ho do čeho napojit. Komín je nedílnou součástí topného systému a funguje jako odvod zplodin a zároveň přívod vzduchu. Jako regulátor hoření plní i bezpečnostní funkci a je vlastně jakousi jednoduchou vzduchotechnikou. Komínové systémy nabízí širokou možnost využití pro rodinné domky, chaty, chalupy i průmyslové a obchodní objekty. Z široké nabídky si jistě vyberete i vy.

Cihla nebo kov?

Komíny se dělí na cihelné, které vyžadují stavební úpravy, nebo nerezové, jež se dají dodatečně instalovat prakticky kdekoliv. Nerezové komíny nevyžadují na rozdíl od zděných komínů nosný základ. Je možno je kotvit ke zdi, k fasádě, případně k jiné konstrukci. Jako základní prvek mají komínovou vložku zhotovenou z vysoce jakostního plechu tl. 0,6 mm nebo 1,0 mm. Nerezový komín bývá preferován díky své jednoduché montáži a je okamžitě po smontování připraven k provozu.

Co umí vložka?

Pokud se chytáte stavět nový dům, je lépe si připravit výstupů pro komín více. Vlastní napojení si zaslouží ústřední topení, sólo komín se bude hodit i pro krb nebo kachlová, či lázeňská kamna, která se po letech vrací do módy. Aby komíny co nejdéle a nejlépe plnily svou funkci, je vhodné je vyvložkovat. Vložkování komínů spočívá v zasunutí nerezové, šamotové nebo plastové do útrob komínu, kde plní funkci izolační a zvyšující účinnost. Komínové vložky zvyšují odolnost proti působení agresivních kondenzátů, vznikajících při odvodu spalin od kotlů s vysokou účinností a relativně studenými spalinami. Komín musí být vyvrtán na dostatečný průměr a vložka je dovnitř vložena speciálními kleštěmi.

On-line pomocník

Průvodce výběrem systému, podle kritérií zdroje energie, typu spotřebiče a přítomnosti nosného základu, uvádí CIKO-komínové systémy na svých website. Multifunkční aplikace vám poskytne i on-line kalkulaci a ukázky realizací. V servisní sekci se dozvíte odpovědi na vaše další technické otázky, jako jsou například, jak zvolit správný průměr komínového průduchu, jak vysoká má být nadstřešní část a nebo jak vyřešit statiku komínu. Vše o komínech ví CIKO.

Publikováno: 13. 11. 2020

Kategorie: Praktické rady

Autor: Alena Procházková