Vybavení

Markýzy představují moderní architektonický stínící prvek

Markýzy

Markýzy jsou praktickými stínícími a vodotěsnými prvky, jež se zpravidla umisťují nad balkóny, terasy či okna rodinných domů, venkovní posezení restaurací a kaváren a výlohy obchodů. Jejich pevná a zároveň lehká konstrukce je tvořena z kvalitní hliníkové slitiny a pevného ocelového profilu. Markýzy oplývají nápaditostí, bohatým zdobením (i prosklením) a v zataženém stavu je možnost ochránit je stříškou z hliníkového plechu.

Výsuvná markýza ELITE 300/400

Výsuvná markýza ELITE 300/400

Jaké jsou druhy markýz?

Markýzy dělíme na pevné a výsuvné. Pevné markýzy regulující světlo a zamezující přehřívání interiéru při zachování denního světla v místnosti jsou vhodné pro zastínění oken. Výsuvné markýzy jsou používány pro zastínění balkónů, teras a zahrad. Dle konstrukce jsou tyto moderní architektonické stínící prvky rozdělovány na klasické, košové, polokazetové a kazetové markýzy.

Markýzy představují primárně protisluneční ochranu, ale další nepříznivé přírodní vlivy (např. silný vítr, déšť s kroupami) jsou pro jejich konstrukci velmi namáhavé. Řešením může být doplnění markýz s bezdrátovým motorovým ovládáním o ochranné prvky jakými jsou větrná a otřesová čidla.

Kazetová výsuvná markýza PEGASUS

Kazetová výsuvná markýza PEGASUS

Jak se markýzy ovládají?

Přednostmi výsuvných markýz jsou praktické využití při nadměrně slunných dnech, moderní design, elegantní vzhled, široká nabídka barevného provedení, dlouhá životnost a manuální nebo motorové ovládání.

Manuální ovládání výsuvné markýzy funguje na principu otáčení kliky s převodovkou, díky čemuž se odvíjí látka z hřídele a následně se vysouvá i výpadový profil s látkou.

Motorové ovládání venkovní markýzy výsuvné nabízí dvě varianty, a to drátové a bezdrátové. Při drátovém ovládání je na zeď nainstalován ovládací spínač (řídící jednotka), jež ovládá pohon markýzy. Při bezdrátovém nebo-li radiovém ovládání je pohon s vestavěným přijímačem ovládán dálkovým ovladačem. Motorové ovládání umožňuje vysunutí markýzy také pouze částečně, tzv. mezipoloha, a proto je možné přizpůsobit zastínění momentálním požadavkům.

Napište komentář