Zájem o zelenou elektřinu roste i u firem

Jelikož naše zlozvyky mají neblahý dopad na životní prostředí a planetu kolem nás, měli bychom se snažit myslet trochu ekologičtěji. V tomto myšlení nás ostatně podporuje i stát, respektive ministerstvo životního prostředí, které stojí za dotačním programem Nová zelená úsporám. Právě ten poskytuje dotace prakticky na veškerá úsporná opatření, která snižují energetickou náročnost rodinného domu. Domácnosti tak mohou investovat kupříkladu do tepelných čerpadel nebo do fotovoltaické elektrárny, která jim produkuje zelenou elektřinu, jež je k planetě daleko šetrnější než klasická elektrická energie. O zelenou elektřinu mají v posledních letech zájem také firmy a společnosti.

Jelikož Česká republika stále zhruba z poloviny vyrábí elektřinu v uhelných elektrárnách, které se velkou měrou podílí na produkci oxidu uhličitého, je skvělé, že se i firmy a společnosti rozhodly začít žít ekologicky.

Stoupá zájem o zelenou elektřinu

Jak tedy z výše uvedeného textu vyplývá, roste zájem o zelenou elektřinu. Jejím prodejem se dnes zaobírá nejedna společnost, které nabízí takzvanou certifikovanou energii z obnovitelných zdrojů. Tato energie je citlivější a ohleduplná k životnímu prostředí, což ostatně certifikáty dokazují.

Je zelená elektřina stejně drahá?

Co řadu firem zajímá, tak je to, jestli je zelená elektřina dražší nebo stejná jako ta elektrická. Rozdíl v ceně je, ale mluvíme tu o rozdílu několik stovek korun měsíčně, pokud se odebírá energie od certifikovaného dodavatele zelené elektřiny. Zelená energie se dá zejména od zahraničních společností pořídit za velkoobchodní cenu, ale v příštích měsících by se měly náklady na energii minimalizovat – s tím tedy počítají nejen dodavatelé energií, ale nakonec také i odběratelé zelené energie.

Pokud však chce firma investovat do zelené energie, obvykle jí připlatit si pár stovek měsíčně nevadí. Problém to bývá nejčastěji u menších odběratelů, kteří si nemohou dovolit zvýšit své náklady na fungování.

Publikováno: 29. 10. 2020

Kategorie: Energie

Autor: Alena Procházková