Dotace na fotovoltaiku jsou žádané. Solárních systémů na střechách přibývá

O solárních panelech jste určitě slyšeli. Pokud jedete do práce autem nebo autobusem, všimněte si, jak rychle na střechách přibývají. Důvodem jsou dotace, které lze na fotovoltaiku získat. Aktuálně běží poslední vlna dotací Nová zelená úsporám, v rámci které je možné získat i několik desítek tisíc korun na pořízení fotovoltaické elektrárny na střechu. Lidé proto neváhají a pořizují si fotovoltaickou elektrárnu na střechu, čímž ostatně neškodí životnímu prostředí. Velkou výhodou solárních elektráren je právě to, že výroba solární energie nic nestojí a přírodě neškodí. Sluneční paprsky dokážou vyrobit opravdu hodně solární energie. Podle odborníků solární systémy dokážou zajistit až šedesát procent energie, která se potřebuje na ohřev teplé vody ročně. Díky solární energii tak dojde k rapidnímu snížení energií na rodinných domech. Nemůžeme se tedy divit tomu, že lidé neváhají a do solárních panelů investují. Když navíc mohou získat dotaci, jen hlupák by čekal.

Jaké malé domácí elektrárny jsou podporovány?

Jelikož typů solárních elektráren existuje skutečně mnoho, nabízí se otázka, jaké jsou podporovány a na jaké lze získat dotaci. Dotaci lze získat na malé domácí elektrárny s akumulátorem elektřiny, které mají využitelný zisk větší než 1700 kWh/rok, také lze získat dotaci na malé elektrárny s akumulátorem elektrické energie s využitelným ziskem větším než 3000 kWh/rok, podporovány jsou i takové elektrárny, které mají využitelný zisk větší než 4000 kWh/rok. Ať už jste majitelem jakékoli zmíněné elektrárny, bude se po vás požadovat monitorovací a optimalizační technika, která má hlídat stav aktuální spotřeby elektřiny v domě a také její výrobu.

Jak vysokou dotaci lze získat?

Dotace na fotovoltaiku může být až ve výši 150 tisíc korun. Takto velkou dotaci lze získat na systém s akumulací elektrické energie a celkovým využitelným ziskem větším než 4000 kWh/rok. Minimální výše dotace je však stanovena na pětatřicet tisíc korun.

Publikováno: 30. 10. 2019

Kategorie: Energie

Autor: Alena Procházková