Čím topit v krbových kamnech?

Krb nebo krbová kamna patří mezi ty sny, které má většina z nás. Přijít z práce nebo z návštěvy, rozdělat oheň a sednout si do křesla s hrnkem výborné kávy, dobrou knihou a užívat si příjemnou atmosféru bychom chtěli všichni, na neustálé přikládání ale nemyslíme. A to nás přitom nejvíce ruší.

Bez práce

V panelovém domě si tento sen může splnit málokdo, ale v rodinných domech bývají krbová kamna běžným zařízením. Vytváří teplo a pohodovou atmosféru, při které můžeme odpočívat nebo trávit čas s přáteli a rodinou. Dost často se ale musíme zvednout a jít přiložit, což znamená už předem se starat o to, aby bylo co přikládat. Tedy sehnat dřevo, nasekat ho a vyskládat tak, aby proschlo tak akorát. Mokré dřevo špatně hoří, zanáší kouřovod a suché dřevo je zase naopak hned pryč. Ideální řešení jsou tak dřevní brikety. Cenově nenáročné brikety jsou vylisované nejčastěji do tvaru kvádru nebo válce a liší se od dřeva i dřevěného uhlí. Dřevěné brikety jsou kompaktní, hoří pomalu a snižuje se tak množství potřebného paliva i četnost přikládání, ale musíte s nimi topit správně.

Využijte výhody

Správný způsob roztopení a topení je u dřevěných briket velmi důležitý, jedině tak využijete všechny jejich výhody jako je dlouhá doba hoření a vysoká výhřevnost s téměř nulovým odpadem. Krbová kamna jsou vybavena regulovatelným přívodem vzduchu a komínovou klapku. Při topení briketami roztopíme běžným způsobem, ideálně použijeme dřevěné třísky, suché dřevo a případně také podpalovač. Dvířka kamen necháme mírně otevřená, aby se prohřál komín a teprve pak je zavřeme a necháme zahřát celá kamna při otevřeném přívodu vzduchu i komínové klapce. Když se vše rozhoří a v kamnech se vytvoří žhavé uhlíky, můžete přiložit brikety. Množství volte podle velikosti kamen, v začátcích můžete zkoušet třeba jen jednu nebo dvě a vyzkoušet si, jak fungují. Není potřeba brikety nijak zahrabávat nebo samostatně zapalovat, stačí je jen položit na žhavé uhlíky a nezapomenout přivřít komínovou klapku pro zpomalení průběhu hoření. Na spodku briket se začnou tvořit žhavé uhlíky, což je známka toho, že jimi topíte správně. Přibližně po hodině se brikety celé rozžhaví a můžeme je rozhrábnout a přiložit další, pokud je potřeba. Do krbových kamen, krbů i klasických kachlových kamen jsou dřevěné brikety vhodné, ale pro topení v kotli na vytápění domu jsou vhodnější dřevěné peletky, Ty se, stejně jako brikety, snadno skladují a díky vysoké výhřevnosti se postarají o to, že máte doma teplo bez ohledu na venkovní počasí.

Publikováno: 22. 01. 2020 / Aktualizováno: 31. 07. 2023

Kategorie: Energie

Autor: Alena Procházková