Vše, co jste chtěli vědět o demolici a báli jste se zeptat

O demoliční práce se nezajímáme, pokud nemáme zájem o zbourání nemovitosti. Když dospěje člověk k závěru, že demolice je jediné možné řešení, lituje trochu toho, že se o demoliční práce nezajímal v minulosti více. Má totiž celou řadu otázek, které se demolice týkají, a nemůže na ně dohledat odpověď. Někteří lidé se dokonce ani neptají a doufají, že odpovědi na své otázky najdou na internetu. Zodpovězme si tedy vše, co s demoličními pracemi souvisí, ať zbytečně neztrácíme čas zdlouhavým hledáním odpovědí na internetu.

Chci zdemolovat dům, co k tomu potřebuji?

Demolice není činnost, do které se můžete pustit hned ve chvíli, kdy vám myšlenka na ni vyplyne v hlavě. Musíte to mít schválené, jinak byste bourali nemovitost nelegálně. V případě, že chcete zdemolovat nemovitost, ať už z důvodu nehospodárnosti, z důvodu špatných elektrických rozvodů či z důvodu hrozného dispozičního řešení, je třeba zamířit na stavební úřad nebo na obecní úřad, kde vám bude vydán demoliční výměr, což je dokument schvalující legální odstranění budovy. Také se potřebuje projekt k demolici, který vypracuje i firma zaměřující se obecně na demolice, ale vybírejte takovou, která v dané lokalitě zajišťuje služby, ať už je to Ostrava, Pardubice nebo třeba Zlín.

Je demolice bezplatná?

V současné době opravdu nic není zadarmo, ani demolice ne. Musíte si zaplatit projekt k demolici, také si musíte zaplatit samotné demoliční práce, jejichž cena se odvíjí od platných ceníků společností zaměřujících se na demoliční práce, také se musí zaplatit odvoz suti na skládku.

Můžu odvézt demoliční odvoz sám?

Ano, ale pozor – ve sběrných dvorech jste limitováni. Nemůžete si do sběrných dvorů přinést tolik demoličního odpadu, kolik chcete. Nechte to raději na firmách, ty mají odvoz suti v nabídce služeb. Využijte lokálních firem a proto pokud jste třeba z Olomouce, tak hledejte takovou, která v dané lokalitě služby zajišťuje.

Jak dlouho trvá demolice?

Demoliční práce a doba jejich trvání - to je velice individuální záležitost. Vždy záleží na velikosti dané nemovitosti. Takový rodinný dům se bourá v průměru jeden až dva týdny.

Publikováno: 31. 07. 2019

Kategorie: Stavba a rekonstrukce

Autor: Alena Procházková