Zemní vruty jako revoluce ve stavbě základů

Zemní vruty slouží k vytvoření základů staveb. Jedná se o relativně snadný a časově nenáročný způsob, jak založení zrealizovat. Skvěle nahradí klasické betonové patky a zatloukací ocelové patky. Navíc přinášejí hned několik podstatných výhod, které vám v následujících řádcích představíme.

Jaké výhody nabízí zemní vruty?

  • Jednou z mnoha výhod je jejich dlouhá životnost. Zemní vruty se vyrábějí z kovu a následně jsou žárově pozinkovány. V ideálních klimatických podmínkách, tím můžeme docílit životnosti kolem 50 let.
  • Zemní vruty šetří značné množství času stráveného betonováním.
  • Jsou ekologické – zemní vruty lze snadno recyklovat, nebo je jednoduše vytáhnout ze země a použít na jiném místě. Navíc neobsahují žádné chemické látky, které by mohly být nebezpečné pro životní prostředí.
  • Slouží jako účinná hydroizolace. Právě díky tomu, že jsou vyrobeny z kovu, se na jejich povrchu neutváří žádná vlhkost.

Kde používat zemní vruty?

Na rozdíl od betonu, vruty nemusí několik dní tvrdnout, tudíž nezdržují práce na stavbě. Není žádným tajemstvím, že beton schne 3 – 4 dny, v nepříznivých klimatických podmínkách i déle. V případě vrutů na nic takového čekat nemusíte. Můžete je začít používat při zakládání zahradního domku, pergoly nebo třeba terasy.

Jak je používat?

Instalovat zemní vruty lze opravdu snadno a bez komplikací. Bohatě si vystačíte s roxorem nebo jinou ocelovou tyčí, které provlečete předvrtaným otvorem umístěným na horní části vrutu. Následně za pomocí roxoru vznikne dlouhá páka, kterou vrut jednoduše zatočíte do země. Co se týče větších vrutů, tak jejich instalace je o trochu složitější. V takových případech používejte instalační T kříž.

Publikováno: 17. 01. 2022

Kategorie: Stavební materiály

Autor: Alena Procházková