Jak se nespálit při výběru stavební firmy?

Ne každý se narodil se schopnostmi zručného řemeslníka. Je-li to i váš případ, nezbude vám, než si na stavbu domu či rekonstrukci stávajícího přivolat stavební firmu. Nabízí se však otázka, na co si dát pozor při výběru. Média i internetové diskuze jsou plné nářků lidí, kteří výběr stavební firmy podcenili a bydlení je nakonec stálo mnohem více peněz i nervů. Situace nemusí být tak horká, pokud dodržíte následující tipy.

Najděte kompromis a stanovte reálné termíny a ceny

Jistě máte určitou představu o termínech a cenách. Zodpovědná osoba z vybrané stavební firmy vám může mazat med kolem úst a slíbit nemožné, anebo naopak zbytečně termíny protáhnout. Proto je vhodné, abyste zakázku konzultovali s nestranným odborníkem nebo s někým z okruhu známých, kdo již podobné stavební práce absolvoval. Získáte objektivnější představu o tom, co je reálné a co nikoliv.

Jaké znaky vykazuje spolehlivá firma?

Vzhledem k množství subjektů, které na trhu aktuálně působí, je poměrně obtížné definovat stoprocentně spolehlivou firmu. Některá kritéria ale přesto bereme jako jakýsi indikátor. Jedná se především o strukturu firmy – s ohledem na flexibilitu realizace a případné budoucí reklamace je vhodné, když firma zajišťuje veškeré nebo alespoň většinu prací sama. Firmy s vlastním zázemím a zaměstnanci jsou obecně jistější volbou.

Nejlepší nabídka vypadá následovně

Předpokládáme, že oslovíte více firem a necháte si vypracovat cenové kalkulace. Nezapomeňte na to, že v prvé řadě jde o kvalitu provedené práce a nikoliv i nejnižší cenu. Stavební firmu si proto vyberte také na základě odbornosti (poznáte dle certifikátů, oprávnění a referencí). Nestandardně nízká cena obvykle nevěstí nic dobrého. Na dané téma jsme konzultovali s profesionály z ABS Bílina. Stavební společnost realizuje veškeré stavební práce v okresu Teplice a oblastech od Chomutova po Ústí. Další informace najdete na www.absbilina.cz.