Komu se vyplatí domácí fotovoltaika?

Fotovoltaických elektráren na střechách rodinných domů přibývá markantním tempem, a to hlavně z důvodu energetické krize. Málokterý majitel rodinného domu však uvažuje subjektivně. Ne na každý se toto řešení hodí. Pojďme si tedy říct, kdy a komu se domácí fotovoltaika vyplatí čili kdo ji může přihodit do žádosti o finanční příspěvek z programu Nová zelená úsporám.

Novinkou je NZU Light , tedy dotační program pro nízkopříjmové domácnosti, zpravidla důchodce. Tento program se využívá na zateplení domu, ale třeba i na výměnu oken. Pokud ještě nemáte dostatečné zateplení, tak je dobré řešit tepelné ztráty, nikoliv rovnou hned výrobou nové energie z fotovoltaiky. Případně řešit oba tyto důležité body, které pomohou k tomu nejdůležitějšímu – snížení energetické náročnosti, snížení nákladů na energie.

Za účelem elektrického vytápění fotovoltaiku nepořizujte

Odborníci upozorňují na to, že fotovoltaiku bychom si neměli pořizovat za účelem elektrického vytápění. Fotovoltaika nám může v samostatnosti a menší míře využívání elektřiny z hlavní distributorské sítě spíše pomoct. Neslibuje však úplné převzetí elektrické spotřeby. Velkoobchodní ceny elektřiny se i s fotovoltaikou na střechách budou rodinných domů týkat, i když z distributorských sítí budou brát mnohem menší množství elektřiny.

Jinými slovy vliv fotovoltaické elektrárny skutečně poznáte na své faktuře za elektřinu, a to v ročním souhrnu. Nemůžete však počítat s tím, že faktura bude záhy nulová, respektive že vám budou z distribuční sítě dokonce vracet, protože jste začali vytápět solární energií.

Navíc není vždy zajištěno, kolik fotovoltaická elektrárna vyrobí energie. Vše bere z obnovitelných zdrojů.

Zvážit musíte vícero faktorů

Než si pořídíte fotovoltaickou elektrárnu, musíte zvážit před jejím pořízením řadu věcí. A nejsou to jenom dotace, které vás pravděpodobně zajímají velmi. Před pořízením fotovoltaiky je nutné promyslet také to, jestli je na její umístění místo. Elektrárna by měla sídlit například na střeše rodinného domu, na střeše garáže, případně na pergole, pokud je pergola k dispozici.

Dalším rozhodujícím faktorem je také spotřeba domácnosti. Každá domácnost musí mít spotřebu alespoň 2,5 megawatt hodiny za rok. Od této hodnoty už můžete uvažovat o fotovoltaické elektrárně. Pakliže je vaše roční spotřeba menší, není nutné do ní investovat. Spíše byste mohli litovat, protože by se vám investice nemusela vrátit tak rychle, jak se slibuje.

Publikováno: 28. 02. 2023

Kategorie: Energie

Autor: Alena Procházková