Jak na efektivní čištění koberců?

Čeká vás velký úklid, v rámci kterého se chystáte na čištění koberců? V tom případě vám přijdou vhod následující praktické rady. Prozradíme vám, jak efektivně odstranit skvrny všeho druhu – od vína až po kapku krve.

Čištění pomocí speciálních přípravků

Jednou z možností, jak docílit perfektně čistých koberců, je použití k tomu určených přípravků. Na trhu je dostatečné množství čistidel všeho druhu. Většina přípravků je bohužel na chemické bázi, což se může neblaze podepsat na životnosti koberce. Chcete-li dosáhnout dobrých výsledků i bez chemie, vyzkoušejte následující babské rady.

Babské rady, které zaručeně (ne)fungují

Naše babičky věděly, jak si s čištěním koberců poradit. Přesto se může stát, že pomocí jejich rad nedosáhnete stoprocentního výsledku. Pak vám nezbude, než se obrátit na profi čištění koberců Praha. K nejúčinnějším babským radám patří čištění pomocí prášku do pečiva. Rozsypejte ho po koberci a nechte působit přes noc. Poté jen vyluxujte. Další populární metodou je čištění kysaným zelím. Slijte z něj vodu, zelí poházejte po koberci, nechte působit a poté důkladně vyluxujte. Trápí-li vás mastné skvrny, pokuste se je odstranit jedlou sodou. Na čmáranice od fixů zase zabírá citronová šťáva. Vosk odstraníte z koberce pomocí žehličky a kuchyňské útěrky.

Jak na skvrny od krve?

Krev na koberci rovná se katastrofa. Zasáhnete-li však dostatečně rychle, pravděpodobně koberec zachráníte. Hlavně se krev nesnažte odstranit teplou vodou – použijte studenou a skvrnu si nejprve navlhčete. Otřete-li ji roztokem čpavku, pravděpodobně zmizí v nenávratnu a váš koberec bude jako nový. Kombinace studené vody a čpavku někdy funguje i na zaschlé skvrny.

Jak na mastné skvrny?

Poslední babská rada souvisí s odstraněním mastných skvrn. Chopte se ubrousku, přiložte jej na skvrnu, přežehlete a je to – skvrna se vsákne do ubrousku. Alternativou je čištění pomocí hladké mouky. Jakmile nasaje mastnotu, koberec vyčistíte mýdlovou vodou.

Publikováno: 24. 09. 2016

Kategorie: Čistící služby

Autor: Alena Procházková