Jak správně vybrat čerpadlo? V tomto článku vám poradíme

Není čerpadlo jako čerpadlo. Každé slouží k jinému účelu. Při jejich výběru proto musíte dávat pozor na celou řadu parametrů. Na co se tedy zaměřit? Zavlažování zahrady, septik nebo pomoc při hospodaření s dešťovou vodou. Čerpadlo může mít celou řadu využití. Vybrat tedy to správné rozhodně není nic jednoduchého. V tomto článku jsme si tedy připravili stručný přehled, který vám pomůže zorientovat se ve světě čerpadel.

Ponorné netlakové čerpadlo

Ponorná netlaková čerpadla často bývají velice výkonná. Dokážou vyčerpat i stovky litrů vody za jednu minutu a poradí si i s drobným znečištěním. Vhodné jsou nejen při čerpání vody z bazénu na konci sezóny, ale také při zatopení sklepa nebo čerpání vody ze sudu. Abyste ale mohli postřikovat trávník, bude potřeba sofistikovanější čerpací technika.

Povrchová tlaková čerpadla

Oproti ponorným čerpadlům mají jednu nespornou výhodu - nemusíte je nořit hluboko do studny, do bazén nebo sudu. Zůstávají na povrchu, takže se s nimi snadno manipuluje. U pumpy tohoto typu sledujte především parametr sací výška. Ten totiž udává maximální hloubku, ze které je čerpadlo schopné vodu vyčerpat. Na trhu naleznete jak manuální čerpadla, tak ta automatická.

Domácí vodárny

Jde o dobré řešení pro zavlažování zahrady nebo zásobování domácnosti vodou. Ve většině případů si poradí s čerpáním vody z hloubky sedmi až devíti metrů. Při jejich výběru si ale dávejte pozor především na hlučnost. Zejména u těch, které budete umisťovat přímo do domu. Domácí vodárny Grundfos ovšem nabízí dobrou alternativu v podobě vysokého výkonu a nízké hlučnosti. Některé domácí vodárny nejen od tohoto výrobce mají nainstalovaný i filtr, takže nemusíte mít strach, že by do vody pronikaly nečistoty.

Kalová čerpadla

Od výše zmiňovaných čerpadel se liší v jedné zásadní vlastnosti - nevadí jim, když kapalina obsahuje různé příměsi. Díky tomu může sloužit k čerpání fekálií z žump nebo znečištěné vody z bažin a rybníků. Kalová čerpadla zpravidla bývají velice robustní a disponují velkým čerpacím výkonem. Bez problému si tedy poradí s přečerpáním stovek litrů kalové vody za minutu.

Publikováno: 13. 11. 2020

Kategorie: Zahrada

Autor: Alena Procházková