Jak správně vybrat svářečku do dílny?

Časy, kdy byly svářečky poměrně nedostupným zbožím, jsou dávno pryč. Nabídka se rozšířila, ceny pozvolna klesly a leckterý kutil si svářečku pořizuje jakožto základní výbavu dílny. Ostatně proč ne, vždyť nejlevnější svářečky stojí méně než dva tisíce korun. Ale skutečně jsou tyto modely vhodné i pro náročnější svářečské práce? Pokud si s výběrem svářečky nevíte rady, přečtěte si následující tipy a budete mít jasno. Co se týče domácího svařování, roli hraje především kompaktní charakter přístrojů. Menší svářečka, která je velká asi jako brašna přes rameno, je pro hobby účely jako stvořená. Mělo by se však jednat o přístroj z kategorie tzv. inventorů, tedy o něco dražší model než nejlevnější segment hobby svářeček. Zeptáte-li se odborníka, řekne vám, abyste svářečku vybírali podle způsobu využití. Potřebujete-li univerzální přístroj pro nepravidelné svařování oceli standardních rozměrů, pak byste měli zabrousit do kategorií přístrojů s označeními TIG, MMA nebo MIG-MAG. Jedná se o tři různé metody svařování.

Svářečky vybírejte podle způsobu použití

TIG je svařování pomocí tepla uvolňovaného ze zapáleného elektrického oblouku mezi elektrodou a svařovaným dílem. MMA je ruční svařování elektrickým obloukem prostřednictvím obalovaných svařovacích elektrod. Jako zdroj se používá jak střídavé, tak stejnosměrné napětí.

Svářečka C02 funguje v ochranné atmosféře

Svářečka CO2 typu MIG-MAG funguje na principu přidávání svařovaného materiálu do místa sváru a jeho tavení elektrickým obloukem. Označuje se také jako sváření v ochranné atmosféře a jde o ideální způsob svařování tenčích plechů, jeklů apod. Levnější a poněkud rozměrná zařízení jsou obvykle trafosvářečky. Vystačí si s běžnou zásuvkou a dle výkonu s min. 16ampérovým jističem. Svařovací invertory jsou podstatně lehčí a navíc nabízí možnost elektronických úprav výstupního napětí. Máte další otázky? Zeptejte se odborníků ze svartop.cz - specializovaného internetového obchodu se svářecí technikou.

Publikováno: 25. 09. 2016

Kategorie: Praktické rady

Autor: Alena Procházková