Koupací jezírka zahradě sluší! Znáte všechny jejich výhody?

Donutily vás horké letní dny přemýšlet o vybudování vodní plochy, ve které se můžete příjemně ochladit a zrelaxovat? Vaše první volba pravděpodobně padla na bazén. Kromě něj ale můžete na zahradě vybudovat také koupací jezírko, jehož pořízení s sebou nese řadu výhod. O jaké výhody a přednosti jde?

Přirozeně vypadající vodní plocha

Pokud toužíte po přirozené vodní ploše, nikoliv modré nudli, která bude přírodu zahrady spíše hyzdit než podtrhovat, je sázka na koupací jezírko sázkou na jistotu. Vytvořený prostor zalahodí oku a perfektně do konceptu rozmanité zahrady zapadne. Přirozeně vypadající vodní plocha má navíc příznivý dopad na okolní mikroklima.

Ocení ho i citlivější jedinci a alergici

Vybudování zahradního koupacího jezírka dává smysl i u těch jedinců, kteří jsou alergičtí na chlor nebo jinou chemii, která se běžně používá k čištění klasických bazénů. Do čisticího procesu zahradního jezírka chemie nevstupuje. O očistu se starají rostliny, které zde vysadíte a průběžně udržujete. Rostlinstvo je ovšem na stoprocentní vyčištění krátké, takže neváhejte pořídit filtr se skimmerem.

Podpoříte druhovou rozmanitost zahrady

Protože zahradní jezírko láká do svého okolí další živočichy a rostliny, jednoduchým a přirozeným způsobem rozšíříte druhovou rozmanitost vaší zahrady. Bohatě porostlé jezírko navíc dobře zakrývá okraje jezírkové fólie, kterou jste použili při jeho budování.

Nízké provozní náklady

Koupací jezírka na zahradě fungují bez výrazné technické podpory dlouhodobě a s nízkými provozními i pořizovacími náklady. Vzhledem k pořizovací ceně, provozním nákladům, nutné údržbě, velikosti filtrace a doby, po kterou je možné se v Česku koupat, je nejvhodnější jezírko s objemem okolo 50 m³ vody.

Koupání i pro otužilce

Další výhodou koupacího jezírka je i fakt, že koupací sezónu tady určuje primárně jeho majitel. Jezírko proto můžete využívat i během chladnějších měsíců, kdy je ideální zejména pro otužilce. Navíc jde o vodní plochu, která lahodí oku v každém ročním období a s jejím zazimováním si proto nemusíte dělat příliš starostí. Potřebujete snad další důvody, proč o pořízení zahradního jezírka vážně uvažovat?

Publikováno: 12. 09. 2023

Kategorie: Zahrada

Autor: Alena Procházková