Seznamte se s extrémně pevnou martenzitickou ocelí

Máte doma v kuchyni dřez nebo příbory? V tom případě máte doma výrobky z nerezové oceli, tedy z hutního materiálu, který se hojně využívá v mnoha průmyslových oborech. S hutním materiálem zvaným nerezová ocel se setkáte nejen v domácnosti, ale také se s ní pracuje například ve strojírenských firmách, kde prochází tento hutní materiál několika výrobními procesy, aby se z něj stal přesně ten produkt, jaký se z něj stát má. Například ve strojírenské firmě MSC MetPro, a. s. prochází hutní materiál zvaný nerezová ocel (či ocel obecně) pálením, ohraňováním nebo tryskáním. Jen tak se stane z materiálu výrobek, jakým má být. Ve strojírenství se s nerezovou ocelí pracuje opravdu hodně, to však neznamená, že nerezová ocel se jinde nepoužívá. Jak již bylo zmíněné, setkáte se s tímto hutním materiálem i u sebe doma, jelikož je z něj vyrobený třeba dřez v kuchyni nebo hrnce. Otázkou ale nyní je, z jakého konkrétního druhu hutního materiálu jsou věci, které máte doma, vyrobeny. Myslíte si, že jsou vyrobené například z martenzitické oceli?

Co je to martenzitická ocel

Pokud hovoříme o martenzitické oceli, hovoříme o druhu nerezové oceli, který se pyšní velmi vysokou až extrémní pevností. Martenzitická ocel vzniká z rychlého ochlazení austenitické oceli, čímž dojde ke zmagnetizování a ke zpevnění. Pokud chcete zvýšit pevnost této magnetické oceli, doporučujeme zvýšit teplo kalením nebo temperováním. Martenzitická ocel v sobě neskrývá nikl, je však velmi pevná (bohužel to má dopad na menší odolnost vůči korozím).

Kde se martenzitická ocel využívá?

Martenzitickou ocel najdete kdekoli, kde se klade důraz na extrémní pevnost. Využívají ji hojně zejména v energetickém průmyslu, případně také v chemickém průmyslu. Obvykle se z ní tvoří například chirurgické nástroje, čerpadla, parní turbíny nebo kuličková ložiska.

Publikováno: 28. 02. 2019 / Aktualizováno: 31. 05. 2023

Kategorie: Stavební materiály

Autor: Alena Procházková