Stěhování z vesnice do Prahy. Stává se to?

Lidé se do velkých měst stěhují především za vyšší životní úrovní, kterou zde poskytuje nízká nezaměstnanost a výrazně lepší platové podmínky. Do hlavního města se lidé stěhují zakládat rodiny, nebo když se snaží vymanit ze své minulosti a začít s čistým štítem. Kromě práce jsou zde veškeré sociální jistoty a adekvátní pomoc v mnoha obtížných životních situacích. Proč se tento trend v posledních letech mění? V drtivé většině případů se právě z velkých měst stěhují lidé po ukončení produktivního věku a hledají odpovídající protiváhu v přilehlém okolí i v horách a divoké přírodě. Nedostatek přírody v okolí domova se po několika letech dokáže negativně podepsat na psychickém stavu.

Na stáří do Prahy, nesmysl?

Není tomu tak dávno, kdy se dva starší spokojení manželé rozhodli prodat svůj dům na vesnici a přestěhovat se do bytu v nově vystavěném domu ve Stodůlkách v Praze 5 s dobrou dostupností do centra. Rodinný dům se pro manžele v pokročilém věku stal nepohodlný a vyžadoval ohromné množství času spojeného s nutnou údržbou. Otázka stěhování do Prahy byla tedy na pořadu každého dne. Penzisté se chtěli těchto starostí zbavit a bydlet více komfortněji. Zahradu před domem proto raději vyměnili a šli z domu do bytu. Dokonce se nechtěli zaobírat vybavením, proto koupili hotový byt na klíč, který byl rovnou po podpisu a zaplacení částky připraven k nastěhování. Byt nabízí dispoziční řešení 4+kk s terasou, šatnou a se spíží vybavenou oknem. Noví majitelé požádali o realizaci bydlení na klíč a toho se jim dostalo. Nakonec tedy máme smysluplný důvod, který přiměl tento starší pár k nastěhování se do velkého města z poklidného předměstí připomínajícího chatovou oblast. Bydlení na venkově je romantické, ale někdy může být i náročné.

Důvody stěhování do velkých měst

Byty v Praze nepatří zrovna mezi nejlevnější a vysoké nájemné odpovídá tamní zvýšené životní úrovni. Zvyknout si tak na dvojnásobně vyšší poplatky spojené s bydlením jsou prvním faktorem, který rozhodne o tom, zda se do většího města vůbec vydáte. Vyšší příjmy jsou tak přímo nutností. Rezerva by měla odpovídat několikanásobku ročního nájemného, nebo alespoň pokrýt částku k získání hypotečního úvěru. Proč se tedy lidé i přes vyšší náklady do větších měst stěhují? Především kvůli pohodlí, které díky bydlení v Praze získáte. Práce kolem domu se v pokročilém věku může stát nezvladatelnou a dům se vám začne rozpadávat před očima. Z těchto důvodů je lepší ho prodat s dostatečným předstihem a říct si o plnou tržní cenu. Zdravotní důvody - časté návštěvy lékařů nebo snížená pohyblivost s potřebou pomoci od druhého jsou dalším jasným důvodem, proč se lidé v pokročilém věku poohlížejí po komfortnějším bydlení s dobrou dopravní dostupností. Lidé bez řidičského průkazu - dokonce i absence řidičského oprávnění se může stát důležitým faktorem při rozhodování, zda se spokojíte se svou situací nebo se k doktorům ve městě přiblížíte. Nejen senioři, ale i mladí mají důvody - mladé páry zakládající rodinu chtějí čerpat veškerých městských výhod, proto Praha každoročně vítá tisíce nových partnerů plánujících početí potomka a založení rodiny. Zdejší mzdové podmínky jsou zkrátka mnohem atraktivnější. O Prahu projevují zájem i lidé s nižším vzděláním, jelikož právě zde si naleznou celkem snadno práci za slušné peníze. Senioři na životě ve městě oceňují zejména dostupnost zdravotní péče, ale i množství volnočasových aktivit.

Vesnice se nestává vykoupením

Stále se najdou lidé, co se v pokročilém věku rozhodnou přestěhovat na venkov, kde by prožili klidné stáří. Jaké pak přijde překvapení, když se jejich život promění v jednu velkou komplikaci s dojížděním nebo dokonce údržbou staršího domu. Pokud se navíc rozhodnete pro dům poblíž Prahy, je třeba počítat s tím, že už v další generaci můžete bydlet na rušném předměstí.

Jaký je současný realitní trh

Zatímco se rok 2018 jevil jako ekonomicky zdařilejší, jelikož zájemců o bydlení a úvěr bylo celkem dost, v minulém roce tomu už tak nebylo. Zdražování ustalo a o nemovitosti přestal být zájem. Cena šla tedy dolů. Snížený počet prodaných nemovitostí se samozřejmě odrazil i v množství uzavřených hypoték. Banky společně vynaložily o 8,6 miliard korun méně, než tomu bylo v roce 2018. Při výběru nemovitosti v Praze je třeba být obezřetnější a plánovat hodně dopředu. Krajina se zde hodně mění a každý pěkný kousek parcely nemusí své výhody udržet i s přístavbou dalších budov.

Publikováno: 18. 02. 2020

Kategorie: Reality

Autor: Alena Procházková