Stěhování z vesnice do Prahy. Stává se to?
Lidé se do velkých měst stěhují především za vyšší životní úrovní, kterou zde poskytuje nízká nezaměstnanost a výrazně lepší platové podmínky. Do hlavního města se lidé stěhují zakládat rodiny, nebo když se snaží vymanit ze své minulosti a začít s čistým štítem. Kromě práce jsou zde veškeré sociální jistoty a adekvátní pomoc v mnoha obtížných životních situacích.
Proč se tento trend v posledních letech mění? V drtivé většině případů se právě z velkých měst stěhují lidé po ukončení produktivního věku a hledají odpovídající protiváhu v přilehlém okolí i v horách a divoké přírodě. Nedostatek přírody v okolí domova se po několika letech dokáže negativně podepsat na psychickém stavu.
Bydlení na venkově je romantické, ale někdy může být i náročné.
Senioři na životě ve městě oceňují zejména dostupnost zdravotní péče, ale i množství volnočasových aktivit.
Na stáří do Prahy, nesmysl?
Není tomu tak dávno, kdy se dva starší spokojení manželé rozhodli prodat svůj dům na vesnici a přestěhovat se do bytu v nově vystavěném domu ve Stodůlkách v Praze 5 s dobrou dostupností do centra. Rodinný dům se pro manžele v pokročilém věku stal nepohodlný a vyžadoval ohromné množství času spojeného s nutnou údržbou. Otázka stěhování do Prahy byla tedy na pořadu každého dne. Penzisté se chtěli těchto starostí zbavit a bydlet více komfortněji. Zahradu před domem proto raději vyměnili a šli z domu do bytu. Dokonce se nechtěli zaobírat vybavením, proto koupili hotový byt na klíč, který byl rovnou po podpisu a zaplacení částky připraven k nastěhování. Byt nabízí dispoziční řešení 4+kk s terasou, šatnou a se spíží vybavenou oknem. Noví majitelé požádali o realizaci bydlení na klíč a toho se jim dostalo. Nakonec tedy máme smysluplný důvod, který přiměl tento starší pár k nastěhování se do velkého města z poklidného předměstí připomínajícího chatovou oblast.
Důvody stěhování do velkých měst
Byty v Praze nepatří zrovna mezi nejlevnější a vysoké nájemné odpovídá tamní zvýšené životní úrovni. Zvyknout si tak na dvojnásobně vyšší poplatky spojené s bydlením jsou prvním faktorem, který rozhodne o tom, zda se do většího města vůbec vydáte. Vyšší příjmy jsou tak přímo nutností. Rezerva by měla odpovídat několikanásobku ročního nájemného, nebo alespoň pokrýt částku k získání hypotečního úvěru. Proč se tedy lidé i přes vyšší náklady do větších měst stěhují? Především kvůli pohodlí, které díky bydlení v Praze získáte. Práce kolem domu se v pokročilém věku může stát nezvladatelnou a dům se vám začne rozpadávat před očima. Z těchto důvodů je lepší ho prodat s dostatečným předstihem a říct si o plnou tržní cenu. Zdravotní důvody - časté návštěvy lékařů nebo snížená pohyblivost s potřebou pomoci od druhého jsou dalším jasným důvodem, proč se lidé v pokročilém věku poohlížejí po komfortnějším bydlení s dobrou dopravní dostupností. Lidé bez řidičského průkazu - dokonce i absence řidičského oprávnění se může stát důležitým faktorem při rozhodování, zda se spokojíte se svou situací nebo se k doktorům ve městě přiblížíte. Nejen senioři, ale i mladí mají důvody - mladé páry zakládající rodinu chtějí čerpat veškerých městských výhod, proto Praha každoročně vítá tisíce nových partnerů plánujících početí potomka a založení rodiny. Zdejší mzdové podmínky jsou zkrátka mnohem atraktivnější. O Prahu projevují zájem i lidé s nižším vzděláním, jelikož právě zde si naleznou celkem snadno práci za slušné peníze.
Vesnice se nestává vykoupením
Stále se najdou lidé, co se v pokročilém věku rozhodnou přestěhovat na venkov, kde by prožili klidné stáří. Jaké pak přijde překvapení, když se jejich život promění v jednu velkou komplikaci s dojížděním nebo dokonce údržbou staršího domu. Pokud se navíc rozhodnete pro dům poblíž Prahy, je třeba počítat s tím, že už v další generaci můžete bydlet na rušném předměstí.Jaký je současný realitní trh
Zatímco se rok 2018 jevil jako ekonomicky zdařilejší, jelikož zájemců o bydlení a úvěr bylo celkem dost, v minulém roce tomu už tak nebylo. Zdražování ustalo a o nemovitosti přestal být zájem. Cena šla tedy dolů. Snížený počet prodaných nemovitostí se samozřejmě odrazil i v množství uzavřených hypoték. Banky společně vynaložily o 8,6 miliard korun méně, než tomu bylo v roce 2018. Při výběru nemovitosti v Praze je třeba být obezřetnější a plánovat hodně dopředu. Krajina se zde hodně mění a každý pěkný kousek parcely nemusí své výhody udržet i s přístavbou dalších budov.Publikováno: 18. 02. 2020
Kategorie: Reality