Jak urychlit prodej nemovitosti

Prodej nemovitosti je proces, který vyžaduje čas. Na druhou stranu se může stát, že je jeho prodej potřeba urychlit. To vyžaduje kombinaci efektivních strategií, ať už se rozhodnete pro spolupráci s realitním makléřem nebo jiné přístupy.

Prodáváte dům, byt nebo například pozemek? Pak je jasné, že to chcete rychle vyřídit. Někdy je to však spíše běh na dlouhou trať. Průměrná doba prodeje bytu je v Česku tři měsíce, u rodinného domu dokonce půl roku. Dnes si řekneme pár triků, jak proces prodeje nemovitosti urychlit.

Správné nacenění

Stanovte si realistickou cenu. Příliš vysoká částka může zájemce odradit, zatímco nízká cena může snížit zisk. Prozkoumejte tedy trh a poraďte se s odborníkem. Je jasné, že na kupní ceně chcete vydělat co nejvíce. Další pravdou však také je, že určení kupní ceny by nemělo být mimo realitu. Nejlepší je udělat si seriózní odhad hodnoty nemovitosti. Nejlépe u nezávislého odhadce. Takto určená cena nemusí být definitivně cenou kupní. Můžete si říci o více, či v případech, kdy chcete prodat dům nebo byt co nejrychleji, i méně.

Odhalení právních vad

Zvýrazněte unikátní výhody nemovitosti, jako je urychlení právních náležitostí. Pokud chcete, aby se po výběru kupce prodej již nijak nezadrhl, určitě si dejte pozor na různé právní vady a břemena, která mohou na nemovitosti váznout. Právě tyto nedostatky mohou výrazně prodloužit zapisování nového majitele do katastru nemovitostí nebo jej rovnou od finální koupě odradit.

Financování odkupu

Pokud již máte adepty na koupi domu, určitě s nimi včas domluvte i způsob jejího zaplacení. Pokud chcete byt i dům prodat co nejrychleji, určitě dejte přednost zájemcům, kteří již mají volné prostředky pro nákup nebo kteří mají předjednaný hypoteční úvěr. Situace totiž může prodloužit i to, že až po odsouhlasení dohody, začne kupující žádat o hypotéku. Nezapomínejte být ale promptní a ochotní ve své komunikaci se zájemci.

Publikováno: 31. 08. 2023

Kategorie: Reality

Autor: Daniela Novotná