Paletizační vidle a čelní nakladač jsou nerozlučná dvojka

Paletizační vidle jsou pomocníkem při paletizaci – tedy při přepravě a ukládání zboží na paletách. Mohou být připojeny k čelnímu nakladači, v některých případech i k traktoru. Vidle jsou určeny k manipulaci s materiály na paletách a na jejich dopravu na kratší vzdálenosti.

K čemu slouží čelní nakladač?

Čelní nakladače jsou stavební stroje. Využívají se tak ve stavebnictví, ale také v lesnictví a zemědělství. Čelní nakladače slouží k nakládání a manipulaci s materiálem. Nakládat s ním můžeme jeho různé druhy jako je:
  • zemina
  • štěrk
  • písek
  • kámen
  • štěpek
  • krmivo
  • obilí
  • sníh.
Materiál se dále nakládá na nákladní vozidlo, pásový dopravník nebo násypek. Podle využití nakladače může být k němu připojena lopata, drapák, paletizační vidle, roštové vidle, míchací lopata nebo klidně i nástavec pro čištění komunikací.

Typy nakladačů

Nakladače se dělí do několika skupin. Základní dělení je na čelní kolové nakladače a smykem řízené kolové nakladače. Ovládání kolového nakladače je nejčastěji řešeno hydraulicky ovládaným kloubem. Ten se nachází přibližně uprostřed nakladače. Proto se jim říká také kloubové nakladače. Smykem řízené čelní nakladače jsou tím nejmenším typem čelních nakladačů. Tyto nakladače jsou řízeny prokluzováním kol. Právě díky možnosti nezávislému ovládání kol na pravé nebo naopak na levé straně.

Příslušenství nakladačů

Nakladače slouží jako stavební stroje. Mohou být využívány pro více typů prací, a to díky tomu, že jednotlivé příslušenství se dá měnit. Nakladač si obvykle vybavíme s lopatou, kdy na stavbě nakládá a přemisťuje sypký materiál. Pokud mu ale lopatu sundáme a připojíme jiné pracovní zařízení, změní se v pomocníka, který toho umí skutečně hodně. Mezi tyto zařízení patří právě paletizační vidle pro paletový materiál, roštové vidle pro nabírání kmenů, míchací buben pro míchání betonu, kombinovaná lopata s hydraulicky ovládanou čelní částí pro snazší nabírání materiálu nebo lopata pro lehké materiály s velkým objeme jako je například obilí. Je úžasné, co všechno dokáže jeden stroj.

Publikováno: 31. 05. 2020

Kategorie: Praktické rady

Autor: Alena Procházková