Vánoční osvětlení je s námi už od roku 1880

Přemýšleli jste někdy o tom, proč o Vánocích všechno tak hezky svítí? Svíčky na adventním věnci, řetězy na stromečku i na domech a v zahradách. Barevná světýlka vnáší do smutných zimních dnů trochu života už nějaký ten pátek. Elektrické vánoční osvětlení se poprvé objevilo o Vánocích v roce 1880 – zhruba rok poté, co Thomas Alva Edison rozsvítil svou první žárovku. Do příštího roku se mu podařilo vytvořit něco připomínající dnešní světelné řetězy. Pověsil si je po své laboratoři, avšak trvalo ještě čtyřicet let, než se staly tradicí v domácnostech po celém světě.

Světelná vánoční výzdoba bytu je známá už dlouho

Ještě před tím lidé používali svíčky. Dávali je nejen na stůl, ale i na stromeček, což samozřejmě mělo svá bezpečnostní rizika. Venku je pochopitelně používat nešlo. Venkovní osvětlení domů a zahrad tedy začalo až s příchodem elektrických žárovek. Dnešním trendem jsou LED světýlka různých barev a tvarů. Žárovky simulují rampouchy nebo světelný déšť, díky LED technologii jsou úsporné a mohou se často vypínat a zapínat.

Tipy na vánoční výzdobu interiéru i exteriéru

Světelné řetězy se používají pro dekoraci vnitřních i venkovních prostor. Dejte si však pozor na to, jaké vánoční osvětlení kupujete. Zatímco venkovní typy se bez problémů dají použít uvnitř, obráceně to nefunguje. Varianta pro dekoraci domu je rovněž delší, řetězy mají délku až 28 metrů. Plánujete-li velkolepé venkovní osvětlení, měli byste s nákupem pomůcek (světýlka, prodlužovací kabely či časovače) začít už teď. Jestli chcete vánoční atmosféru vytvořit jen uvnitř, nápady by vám mohla poskytnout vánoční výzdoba inspirace. V interiéru nezapomeňte ani na staré dobré svíčky. Působí uklidňujícím dojmem a výzkumy říkají, že lidské oko dokáže za určitých podmínek vidět plamen svíčky na vzdálenost 50 kilometrů. Ať už bude vaše výzdoba nakonec vypadat jakkoliv, začněte ji plánovat s dostatečným předstihem. Vánoce jsou přece svátky klidu, a tak byste je měli prožít především s rodinou, nikoliv sháněním nejhezčích dekorací.

Publikováno: 14. 09. 2016

Kategorie: Interiér

Autor: Alena Procházková