Kompostér zapadne do každé zahrady

Už nejeden zahradník přemýšlel nad tím, jak by jen mohl efektivně využít všechen ten přebytečný odpad ze své zahrady. Veškerá posekaná tráva, opadané listí a nevítaný plevel, co jen by s ním mohl udělat? A co si takhle pořídil kompostér? Zahradní pomůcku, která vám ulehčí hodiny nepříjemné práce.

Své využití najde všude

Nezáleží na tom, jestli máte zahradu velikosti pražské terasy nebo pořádný americký ranč, kompostér vám pomůže, kde bude potřeba. Samotná rozloha je totiž důležitá jen při koupi velikosti vašeho zahradního parťáka. Pro menší pozemky se doporučují typy s objemem 900, které skvěle využijí i ty nejmenší zbytky. Majitelé velkých zahrad by měli sáhnout po velikostech 1800 litrů, 3200 litrů nebo 4500 litrů, což je ta největší velikost, jakou lze na trhu sehnat. Pokud byste si však výběrem nebyli jisti, nebojte se obrátit na oborníky, kteří vám hravě pomohou najít ten správný rozměr pro vás.

Nezapomínejte, na co vlastně slouží

Některé to možná překvapí, jiné trochu zarazí, ale najdou se mezi vámi bohužel i ti, kteří si pojem kompostér spletli s odpadkovým košem nebo takzvanou domácí skládkou. Místo prvotřídního kompostu jim pak bohužel vznikla smradlavá hromada všeho možného, co tam odhodili. Zapamatujte si tedy, že zde patří pouze biologicky rozložitelný odpad a žádné zvířecí exkrementy, plastové kusy nebo dokonce uhlíky z grilu. Místo toho zde můžete odnést například posekanou trávu či zbytky stravy.

Cena za tandemový seskok

Jak již bylo zmíněno, kompostér má mnoho velikostí, a právě ty udávají jeho samotnou cenu. Například ty nejmenší kousky se pohybují kolem dvou tisíc korun a ty větší se mohou cenově vyšplhat až k šesti či sedmi tisícům korun. Nezapomínejte ani na volbu vhodného materiálu. Na výběr dnes máte nejen velmi oblíbené dřevěné typy, ale také plastové nebo drátěné.

Publikováno: 25. 08. 2020

Kategorie: Zahrada

Autor: Alena Procházková