Krbové vložky jsou účinný a levný způsob vytápění domácnosti

Instalace krbové vložky může přeměnit starý, zřídka používaný krb na designový domácí ohřívač plochy, který může pomoci snížit účty za energii i znečištění interiéru. Chcete-li vylepšit vzhled, dojem a účinnost vytápění stávajícího krbu na dřevo a dát svému prostoru funkční a estetický vzhled, aniž byste museli cokoliv přestavovat, jednoduše si pořiďte krbovou vložku.

Základy krbové vložky

Krbové vložky jsou navrženy tak, aby zlepšily vzhled a zvýšily účinnost jak zděných, tak volně stojících krbů. Vložky jsou obvykle vyrobeny z litiny nebo oceli a jsou vybaveny samočisticími skleněnými dveřmi, které dovolují nahlížet na oheň, i když jsou tyto izolované dveře zavřené, což výrazně zvyšuje tepelnou účinnost.

Rozlišení krbových vložek

Krbová vložka je primárně kategorizována podle druhu paliva, které spaluje. Může to být propan, zemní plyn nebo dřevo. Odvětrávání se liší v závislosti na dřevěných a peletových jednotkách odvětrávaných komínem. Instalaci a údržbu (včetně ročních kontrol) musí provádět odborník, který správným postupem instalace zajistí správná stavební povolení a optimální účinnost.

Proč vyměnit krbovou vložku?

Starší krby na dřevo mají nízkou účinnost (obvykle mezi pěti a deseti procenty) v důsledku otevřené konstrukce spalování, která umožňuje nasávání ohřátého vzduchu do ohně. Vložka je systém s uzavřenými dveřmi, který zpomaluje oheň a zvyšuje teplotu žáru, aby se usnadnilo úplné spalování, což má v některých případech za následek účinnost 65 procent. Krbová vložka na dřevo může poskytnout vyšší účinnost a výrazně snížit emise ze spalování dřeva. Výběr typu krbové vložky závisí na nákladech a dostupnosti paliva, vzhledu a úrovni údržby. Většina dnes prodávaných krbových vložek je mimořádně efektivní, díky čemuž je volba preferenční a přizpůsobená potřebám spotřebitele.

Publikováno: 20. 12. 2020 / Aktualizováno: 31. 07. 2023

Kategorie: Stavba a rekonstrukce

Autor: Alena Procházková