Finance

Neriskujte a pojistěte si domácnost

Záleží vám na svém majetku? Spousta Čechů podceňuje pojištění a zbytečně riskuje. Majetkové pojištění přitom není finančně nákladné a rodinný rozpočet v žádném případě nepoloží. Prozradíme vám vše, co byste o pojištění měli vědět.

Pro koho je pojištění vhodné a co kryje?

Pojištění domácnosti a nemovitosti jsou vhodné pro každého, kdo bydlí v domácnosti nebo vlastní nemovitost. V prvé řadě je třeba rozlišit dva produkty:

pojištění domácnosti kryje škody na věcech a vybavení, které se v domácnosti nachází. Domácnost lze definovat jako soubor movitých věcí a v praxi se může jednat např. o nábytek, cennosti, elektroniku apod.

pojištění nemovitosti se vztahuje na škody přímo na dané stavbě. Pojištěný bývají také stavební součástí, které jsou s nemovitostí spojeny. Např. Radiátory, kotel, solární panely apod.

Pojištění kryjí domácnost a nemovitost proti okolním vlivům. Může se jednat o živelné pohromy, úmyslné poškození, havárie, krádeže a další rizika.

nemovitost

Jak je to s cenou pojistného?

Výše pojistného závisí na různých faktorech. Roli hraje výše a rozsah pojistného krytí, zvolená spoluúčast a v neposlední řadě také lokalita, ve které se domácnost nachází. Některé nemovitosti (např. ty, které jsou v záplavových zónách) jsou téměř nepojistitelné nebo s velkými výlukami. Přesnou cenu vám vypočítá kalkulačka pojištění domácnosti.

Hlavní je odpovídající pojistná částka

Rozhodnete-li se pro sjednání pojištění majetku, dejte si pozor na to, aby pojistná částka odpovídala jeho reálné hodnotě. V případě podpojištění neobdržíte adekvátní náhradu, ale jen poměrnou část. Naopak je zbytečné, platit za vyšší pojistnou částku.

Většina pojišťoven nabízí zajímavé balíčky připojištění. Pokud domácnost sdílíte s neposednými dětmi a domácími mazlíčky, zvažte také pojištění odpovědnosti či úrazové pojištění.

Napište komentář