Energie

Nízkoenergetické domy

Nízkoenergetické domy jsou budovy, u kterých se velmi dbá na těsnost celé konstrukce. Jako nízkoenergetickou budovu můžeme označit tu, která spotřebuje méně jak 50 kWh/m2 za rok. Každý dům tak v podstatě může být označen za nízkoenergetickou budovu. Náklady na výstavbu nízkoenergetického domu jsou dnes téměř srovnatelné s náklady na klasickou novostavbu. Nízkoenergetické domy ale vynikají vyšším pohodlím a úsporou financí.
Základní principy pro nízkoenergetické domy jsou tyto:

  • optimalizace hlavních vlivů jako je velikost a tvar domu, výběr umístění a blízkost žádaných zdrojů energií
  • vedlejší vlivy, tím se myslí způsob větrání, vytápění, a ohřevu vody

Z toho je jasně patrné, že investice do takovéhoto domu je návratná. Ceny energií stoupají a stejně tak i požadavky na tepelné a technické normy. Dům postavený před dvaceti lety má velkou část výdajů právě do vytápění, což u něj samozřejmě neplatilo, když byl právě postaven. Totéž platí u dnešních novostaveb. Můžeme očekávat, že během několika dalších let ceny energií opět porostou a náklady na výtop domu vzrostou.

Je smutné, že v Česku tento trend zatím nepropuknul v plné míře. Na Západě je běžné, že i státní budovy jsou stavěny jako nízkoenergetické. Doufejme tedy, že i u nás bude přibývat nízkoenergetických staveb.

Nízkoenergetické domy – výhody a nevýhody:

Výhody – jednoduchá obsluha vytápění, kratší topná sezóna, úspora nákladů na vytápění, šetrnost k životnímu prostředí, náklady jsou srovnatelné s výstavbou klasické novostavby

Nevýhody – náročnost výstavby

Napište komentář