Dražby nemovitostí: Možnost pro každého, kdo chce ušetřit spoustu peněz

Sháníte nemovitost a hledáte způsob, jak ušetřit? V souvislosti s přijatelnými cenami bytů, rodinných domů, pozemků i komerčních a průmyslových objektů jste možná zaslechli o dražbách. V rámci dražby lze získat nemovitý majetek, který byl zabaven v exekučním řízení, případně ho dobrovolně nechávají dražit původní majitelé. Výše úspory vás jistě překvapí – budete-li mít velké štěstí, ušetříte i polovinu obvyklé ceny. Podrobnosti se dozvíte v následujících řádcích.

Dražby nemovitostí představují příležitost, která se neodmítá. Ale ne vždy a pro každého. V posledních letech je o dražby nebývalý zájem a platí, že kdo dřív přijde, ten dřív mele. Majitelem se stane ten, kdo nabídne nejvyšší částku.

Nemovitosti se začínají dražit na 2/3 obvyklé ceny, což v případě nemovitosti ohodnocené na tři miliony korun znamená úsporu ve výši jednoho milionu. Zda danou nemovitost skutečně získáte velmi levně, samozřejmě záleží na tom, kolik jsou za ni zájemci schopni nabídnout. V praxi se nakonec některé nemovitosti prodají za cenu, která se příliš neliší od tržní hodnoty.

Může však nastat i jiná situace. Nenajde-li se žádný zájemce, položka postupuje do dalšího kola dražby a začíná se dražit na polovině obvyklé ceny. Zdaleka nejvýhodněji lze zakoupit pozemky a komerční objekty, na jejichž přítomnost v dražbách se poněkud zapomíná.

Dražby nemovitostí probíhají na místě, které určí soudní soudní exekutor. Adresu a přesný čas konání vždy najdete na dražební vyhlášce na úřední desce. Zúčastnit se může každý, kdo zaplatí dražební jistotu (v případě neúspěšné dražby je částka vrácena). Dražit může také zástupce, kterému daná osoba dala plnou moc. Kromě klasických aukcí jsou stále populárnější elektronické dražby probíhající přes internet.

Další informace o dražbách nemovitostí najdete na oficiálním portálu Exekutorského úřadu Ostrava na www.exekuce-ova.cz. Na webu najdete seznam nemovitostí, které budou v brzké době předmětem dražby.

Publikováno: 17. 01. 2016

Kategorie: Finance

Autor: Alena Procházková

Tagy: dražby nemovitostí