Jak dobře zrenovovat parkety

Určitě jste si při rekonstrukci bytu kladli otázku, zda dřevěné parkety vyměnit nebo je dokonale zrenovovat. V podstatě máme dvě možnosti, buď se spolehneme na profesionální a odbornou práci pracovníků firem, které se renovacemi parket zabývají nebo podlahu jednoduše vyměníme. jde samozřejmě o to, jaké máme požadavky a co bychom vlastně chtěli mít doma na podlaze, neboť podlaha je tou nejzatíženější částí celého domu.

První kroky

Nejdříve musíme zhodnotit stav parket. To nám zajistí odborný technik firmy, který vyhodnotí celou situaci a sdělí nám také možné řešení. Dřevěná parketová podlaha patří mezi ty nejpevnější a nejlepší podlahy vůbec. Dřevo samo o sobě je velice žádaný materiál, který lze použít prakticky všude a to nejen jako podlaha. Pokud tedy parkety nejsou nijak drasticky zničeny, nevykazují stopy hniloby a jiných mikroorganismů, není vlhká, můžeme se klidně pustit do její renovace. Vše bychom měli přenechat odborníkům, neboť jen oni dobře vědí, jak na to, aby výsledek byl co nejlepší a my byli náležitě spokojeni. Jak už bylo řečeno, dřevěná podlaha je velmi pevná a vhodná do našich domovů pro pohodlné a harmonické bydlení. Dřevo má dokonalou a originální strukturu, kterou sice dokážeme nahradit, ale materiálové složení neodpovídá skutečnosti. Zkrátka dřevo je dřevo. Můžeme také hovořit o ekologické podlaze, neboť dřevo je přírodní obnovitelný materiál.

Kde vlastně začít

Určitě musíme místnost vyklidit. Je to potřeba, protože i pod nábytkem se mohou nacházet parkety, které se musejí vyměnit. Jako první fáze nastupuje broušení na hrubo. Odstraníme tak veškeré nečistoty, starý lak nebo starý nátěr, mastnotu a jiné nedostatky, které se nám za ta léta používání na podlaze nahromadili. Díky broušení najednou také zjistíme, že se nám parketová podlaha trošku změnila. A to nejen vzhledově, kdy jistě změnila svůj odstín, ale i povrchově. Podle toho se také můžeme řídit i při konečných úpravách, kdy je možné parkety natřít lakem nebo olejem, který bude dokonale ladit s naším interiérem.

Pokračujeme v renovaci

Jako další fáze se musí podlaha opravit tak, aby vznikl rovný, hladký povrch bez mezer a vrzání. Pokud nám tedy parkety doslova vržou, zřejmě se jen uvolnily. Mohou se ale také vyskytnout i parketové dílce,které jsou nenávratně znehodnoceny a tak v obou případech se musejí vyměnit. Důležité zde je, abychom použili stejný rozměr parkety a stejný odstín dřeva. V případě, že je potřeba parkety odstranit,jednoduše je můžeme vyloupnout a nahradit novými. Musíme mít ovšem čistý, hladký rovný podklad. Pokud se vyskytnou mezi jednotlivými parketami mezery nebo máme doma domácího mazlíčka a podlaha byla díky němu hodně poškrábaná, přichází na řadu tmelení. Speciální složení takového tmelu umožňuje zacelení všech nedostatků spojených s renovací parketové podlahy. Tmel se může nanášet celoplošně nebo jen na postižená místa. Jakmile bude tmel dobře zaschnutý, můžeme přistoupit i dalšímu broušení. tentokrát to bude broušení do hladka, kdy budeme brousit parkety pro konečnou úpravu. Měli bychom tomu tedy přikládat důležitý význam.

Povrchová úprava parket

Po pokládce parket nebo po jejich dokonalé renovaci vzniká otázka, jak ji řádně ošetřit, aby byla chráněna před vlhkostí a opotřebením. Obvykle se používá speciální lak nebo olej pro parkety v závislosti na provozních podmínkách a osobních preferencích.

Publikováno: 07. 11. 2019

Kategorie: rekonstrukce

Autor: Alena Procházková