Tesařík krovový: Obávaný postrach patří k největším škůdcům. Jak se ho zbavit?

Tesařík krovový nezískal své druhové jméno náhodou. Specialitou tohoto dřevokazného hmyzu jsou skutečně krovy. Samozřejmě se může objevit i jinde, ale jakmile se pustí do nosné konstrukce, oheň je rázem na střeše. Tedy ne doslova, ovšem střecha může nakonec skutečně spadnout – to když se řádění tesaříka neučiní přítrž. A ano – čas od času se objeví také v novostavbě. Stačí, když se na stavbu krovu použije dřevo s nakladenými vajíčky. Jak se nezvaného hosta zbavit? Jak velké nebezpečí tesařík představuje? Podobně jako dřevomorka může způsobit fatální škody, a proto by se s likvidací nemělo meškat ani minutu. Potenciální problém spočívá v pozdní detekci – o přítomnosti dřevokazného hmyzu se mnohdy dozvíme až poté, co se larvám podaří vyhloubit ve dřevě spletitou síť chodeb.

Jak tesařík krovový vypadá?

S neznámým nepřítelem se bojuje těžce. Tesaříka krovového však poznáte na první pohled. Dospělý jedinec dorůstá délky 1-2 cm a je pro něj typické smolně hnědé zbarvení se dvěma nezřetelnými pruhy ve středu krovek. Tykadla jsou kratší, sahají nejdále do poloviny krovek. S dospělým tesaříkem se dost možná vůbec nesetkáte. Neplechu totiž způsobují larvy, které se vyvíjí 2 až 3 roky. Délku vývoje ovlivňuje především vlhkost prostředí, na jeho konci vždy brouci vylézají ven tzv. výletovými otvory, jejichž průměr může dosahovat až 1 cm.

Jak poznáte, že se u vás zabydlel?

Larvy tesaříka mohou ve dřevě přežívat řadu let, aniž by o sobě dávaly výrazně vědět. Pokud si však všimnete drobných pilin pod trámy – zpozorněte. V noci pak můžete zaslechnout chroupání, což jako důkaz toho, že se ve vašem obydlí děje něco nekalého.

Likvidaci tesaříka svěřte profesionálům

První možností, jak se tesaříka krovového zbavit, je mechanicky odstranit napadené dřevo. V případě neúspěchu nezbývá než kontaktovat firmu, která se zabývá odbornou likvidací mikrovlnným zářením. Je-li dřevo napadeno převážně z vnitřní strany kmenů, pak je efektivní (a levnější) metodou plynování. Podstatně dražší je termosanace teplým vzduchem. A někdy může stačit tlaková injektáž, prostřednictvím které se do dřevní hmoty napustí insekticid. Vhodný způsob likvidace tesaříka vám poradí odborníci po vyhodnocení reálného poškození.

Publikováno: 30. 05. 2021

Kategorie: Praktické rady

Autor: Alena Procházková