5 kroků, jak správně vybrat pilu na dřevo

Výběr správné pily na dřevo může být náročný úkol. Na trhu je tolik různých typů pil, že může být těžké poznat, která je pro vás a práci, kterou se snažíte provést, ta pravá. Zde je několik tipů, které vám pomohou vybrat tu nejlepší pilu na dřevo s ohledem na vaše potřeby.

1. Ujasněte si povahu práce, pro kterou pilu potřebujete

Různé typy pil jsou určeny pro různé typy úkolů. Například kotoučová pila je skvělá pro řezání řeziva a jiných materiálů, zatímco přímočará pila je vhodnější pro řezání křivek a složitých tvarů. Porozumění typu projektu, pro který nástroj potřebujete, vám pomůže určit správnou variantu tak, aby byla pro danou práci skutečně efektivním pomocníkem.

2. Zvažte velikost pily

V závislosti na povaze projektu můžete potřebovat větší nebo menší pilu. Pokud pracujete na malém projektu, může vám stačit ruční pila. Pokud pracujete na něčem větším, možná vám naopak přijde vhod pila větší, například stolní.

3. Určete zdroj napájení

Jednotlivé typy pil na dřevo mohou být napájeny z různých zdrojů. Některé pily jsou napájeny benzínový motorem, jiné elektřinou a další pohání baterie. Pochopení výhod a slabin zdroje napájení tak, aby co nejlépe vyhovoval vašim potřebám, vám pomůže vybrat správnou pilu pro danou práci. Pokud si nakonec vyberete aku-řetězovou pilu, snažte se najít model s vyšší kapacitou baterie, jinak ji budete neustále vracet do nabíječky.

4. Hledejte bezpečnostní prvky

Při používání pily na dřevo je důležité dbát na bezpečnost. Hledejte pily, které mají bezpečnostní prvky, jako jsou ochrana proti zpětnému rázu, zachycovač řetězu, pojistka proti přidání plynu, chránič ruky či automatický vypínač. 

5. Přečtěte si recenze

Před nákupem si přečtěte recenze ostatních uživatelů. Získáte tak představu o tom, jak dobře pila funguje a jak je spolehlivá. 

6. Zohledněte svůj rozpočet

Pily se vyrábějí v širokém cenovém rozpětí, proto je při výběru pily na dřevo důležité zvážit svůj rozpočet. I když drahé pily mohou nabízet více funkcí a vyšší kvalitu, pro některé práce nemusí být nezbytné.

Budete-li se řídit těmito tipy, budete si moci vybrat tu správnou pilu na dřevo, která bude skutečně vyhovovat vašim potřebám. Nezapomeňte si udělat průzkum a porovnat pily různých značek - jedině tak najdete model, který bude rezonovat s vašimi požadavky i rozpočtem.

Publikováno: 30. 01. 2023 / Aktualizováno: 31. 01. 2023

Kategorie: Praktické rady

Autor: Alena Procházková