Hypotéka strašákem
Možná jste ji řešili i Vy. Mám na mysli hypotéku, která je pro mnoho mladých lidí velkým strašákem. Není se čemu divit, málokdo ji dostane a potom ji musí velmi dlouhou dobu splácet. Než si člověk zažádá o hypotéku, měl by vykázat určitý příjem. Bez doloženého příjmu hypotéku jednoduše nedostane ani když se nejedná o velkou částku. Člověk s průměrným příjmem dosáhne na hypotéku zhruba do milionu korun. Tato částka však může být i mnohem vyšší, protože se na trhu objevilo mnoho nových společností, které nabízí výhodnější nabídky, než jejich konkurence. Je třeba si dát veliký pozor na společnost, od které hypotéku žádáte.
Nejjednodušším řešením je si sjednat schůzku se zástupci všech vybraných kandidátů a pořádně se jich zeptat na podmínky. Poté si všechny získané informace sepsat vedle sebe na papír a začít srovnávat. Jen tak se dá zjistit, která hypotéka ne nejvýhodnější. Napadá mě, že člověk ani nemusí ztrácet čas jednáním se zástupci společností. Finanční instituce mají všechny potřebné informace na svých stránkách. Na druhou stranu Vám pověřené osoby mohou poradit, jak vysokou hypotéku si vzít a jakou určit výši splátek. Samozřejmostí by mělo být pojištění kvůli neschopnosti splácet. Vždy se totiž může stát, že přijdete o práci, nebo budete potřebovat větší finanční obnos a nezbude Vám na splátky hypotéky. Nepřeji Vám to, ale taková je bohužel praxe. A pojištění Vás určitě nezruinuje.
Nevýhodou hypotéky je finanční zátěž na mnoho let, často i desítek let. Je proto nutné opravdu dobře spočítat, zda budete za pár let schopni hypotéku splácet. Hypotéku si lze vzít na byt nebo třeba na dům. Peníze, které Vám banka uvolní by neměly být použity na nic jiného a je třeba si na to dát pozor. Banky často chtějí dokázat, že peníze z hypotéky šly opravdu na stavbu/rekonstrukci bydlení. Schovávejte si proto pečlivě faktury za stavební materiály a práci. Při výběru té správné hypotéky Vám přeji šťastnou ruku.
Publikováno: 20. 04. 2011
Kategorie: Nápady