Jak vyřešit nadměrné či naopak nedostatečné zastínění interiéru?

Neadekvátní stínění interiéru je běžným problémem, který může v způsobit nepohodlí i v jinak ve všech směrech ideální domácnosti. Může být způsobeno přímým slunečním světlem, odraženým světlem, a dokonce i umělými zdroji světla. Dobrou zprávou je, že se nabízí hned několik jednoduchých způsobů, jak tento problém vyřešit a vytvořit příjemnější a útulnější prostředí.

Tipy, jak interiér zastínit 

1. Nainstalujte žaluzie nebo závěsy

Nejúčinnějším způsobem, jak snížit zastínění interiéru, jsou okenní clony. Ať už jde o klasické horizontální či vertikální žaluzie, případě závěsy, všechny typy lze nastavit tak, aby blokovaly přímé sluneční světlo i odražené světlo a zároveň umožňovaly, aby do místnosti pronikalo určité množství přirozeného světla. Tímto způsobem si stále můžete užívat výhod přirozeného světla bez nepohodlí způsobeného nadměrným zastíněním.

2. Nainstalujte markýzy

Markýzy reprezentují další dostupný způsobem, jak snížit zastínění interiéru. Obvykle se instalují nad okna a dveře a lze je nastavit tak, aby poskytovaly požadovanou úroveň zastínění. Markýzy jsou také atraktivním a praktickým řešením, které může pomoci zlepšit vzhled vašeho domu.

3. Vysaďte stromy nebo keře

Také výsadba stromů nebo keřů kolem oken může pomoci snížit zastínění interiéru. Stromy nebo keře poskytnou oknům stín a sníží množství přímého slunečního světla pronikajícího do místnosti. To pomůže udržet interiér chladný a příjemný. Pravdou však je, že než zeleň vyroste a dostaví se požadovaný efekt, chvíli to potrvá. Co však můžete udělat hned, je postavit na parapety vzrostlejší rostliny v květináčích.

Tipy, jak si poradit s nedostatkem světla

1. Využívejte nepřímé osvětlení

Skvělým způsobem, jak snížit zastínění interiéru, je sázka na nepřímé osvětlení. Namísto spoléhání se na přímé zdroje světla využívá nepřímé osvětlení k osvětlení místnosti nepřímé zdroje, jako jsou nástěnné, stojací či stolní lampy, případně další druhy světelných zdrojů. Díky vhodně zvolenému osvětlení nejenže snížíte míru zastínění interiéru, ale zároveň vytvoříte útulnou atmosféru.

2. Používejte reflexní povrchy

Zrcadla a lesklé povrchy mohou pomoci přesměrovat světlo, a snížit tak zastínění interiéru. Například naproti oknu můžete umístit velké zrcadlo, které bude odrážet světlo od interiéru. Tím rozjasníte tmavé místnosti a snížíte potřebu umělého osvětlení.

V článku jsme samozřejmě uvedli jen několik možností. Ve skutečnosti se nabízí daleko více způsobů, a to jak pro nedostatečně, tak i pro nadměrně zastíněný interiér. 

Publikováno: 30. 01. 2023

Kategorie: Praktické rady

Autor: Alena Procházková