Je lepší voda z obecního vodovodu, nebo vlastní studna?
Dilema, které řeší poměrně dost lidí: je výhodnější studna, nebo obecní vodovod? A hrozí při užívání vody z vlastní studny nějaká rizika? A podle čeho se vlastně pozná, že je voda kvalitní? Odpovědi na zásadní otázky najdete v tomto článku.
Výhody a negativa vody z obecního vodovodu
Začněme vodou z obecního vodovodu, kterou využívá drtivá většina české populace. Někteří nemají na výběr, jiní se nechtěli zabývat realizací vlastní studny. Vodoinstalatéři z řemeslnického cechu EKOMPLEX podotýkají, že na běžné vodě obvykle není nic špatného. Naopak je dohlíženo na to, aby odpovídala normám a neobsahovala chemikálie a škodliviny. Přesto může způsobit určité komplikace – například v momentě, kdy ji obec na pár hodin „vypne“. Další problémy souvisí s tvorbou vodního kamene. Uživatelé vody z obecního vodovodu si často stěžují na přítomnost chloru. Ten je však nezbytný, protože eliminuje nežádoucí mikroorganismy v podobě bakterií, řas apod. Voda může odrazovat bělavou barvou, nicméně je pitná a lze ji využívat k libovolným účelům. Skutečným negativem vody z obecního vodovodu je fakt, že si nemůžete být jistí její tvrdostí. Příliš tvrdá voda časem zanese spotřebiče, takže je vhodné si ji „změkčovat“. A jak takové změkčování vody probíhá? Námi dotázaný instalatér Ostrava upřesnil, že se často změkčuje pomocí iontové výměny, což je zřejmě nekvalitnější a současně nejvyužívanější metoda. K dalším způsobům patří např. reverzní osmóza.A jak je na tom vlastní studna?
Vyplatí se vůbec – s ohledem na výše uvedená pozitiva vody z obecního vodovodu – pořízení studny? Z finančního hlediska určitě ano. I studna vás sice bude něco stát (kromě pořizovacích nákladů počítejte i s náklady na čištění a občasné testování kvality), ale z dlouhodobého hlediska pravděpodobně ušetříte, a navíc nebudete závislí na zdroji vody z obecního vodovodu. Rozhodnete-li se pro vlastní studnu, budete si muset pořídit i vhodné čerpadlo. Pak budete mít vodu kdykoliv k dispozici. Celkové náklady však mohou atakovat i hranici sta tisíc korun. V praxi záleží na zvoleném typu studny, její hloubce a dalších faktorech. Problém může nastat v případě nekvalitně provedené studny, do které se dostane větší množství dusičnanů či jiné škodliviny. Pak nezbývá, než studnu ručně vyčistit a zajisti, aby se nic podobného v budoucnu neopakovalo. A co se týče tvrdosti, také voda ze studny může obsahovat nadměrné množství železa a manganu a je třeba ji změkčit. Resumé? Výběr zdroje vody je o prioritách. Pokud za vodu nechcete platit a zároveň tíhnete k co nejméně závislému bydlení, nechte si vykopat studnu. V případě vody z obecního vodovodu se zase nebudete muset zabývat kvalitou. Anebo si zřiďte studnu a ponechte i připojení k obecnímu vodovodu – vodu ze studny využijete jako užitkovou, vodu z vodovodu jako pitnou a na vaření.Publikováno: 05. 11. 2018
Kategorie: Praktické rady