Nerez nikdy nerezaví? Je vhodné použít jej do venkovních prostor?

Nerez je kov. Podle názvu by to mělo znamenat, že nikdy nezreziví. Je to ale pravda? Tento materiál může být použit na různé prvky, jako jsou například nerezové poštovní schránky, kliky, nábytek, košíky do koupelny a spousta dalšího. Je popularita tohoto materiálu oprávněná?

Co to vlastně nerez je

Nerez, čili nerezová ocel, je korozivzdorná slitina železa, chrómu a v některých případech niklu a dalších kovů. Často se používá ve stavebnictví, může mít zcela praktické využití (pevnost, odolnost) nebo také estetickou funkci. Používá se například jako nerezové kliky, zábradlí, dekorační postavičky a podobně. Největšími výhodami oceli je její snadná údržba a vysoká odolnost.

Zelený materiál

Nerezová ocel je zcela a nekonečně recyklovatelná, takže je možné považovat ji za zelený materiál. Míra její návratnosti ve stavebnictví se blíží 100 %. Tento materiál je ekologicky neutrální a inertní. Navíc má dlouhou životnost a nevylučuje sloučeniny, které by mohly změnit její složení, nebo složení kontaktních prvků.

Nerez jako venkovní materiál

Aby byla zajištěna co nejdelší životnost oceli, je nutné ji pravidelně udržovat. I když je díky obsaženému chrómu odolná vůči korozi, nelze ji jen tak ponechat přírodním živlům. Je třeba ji řádně čistit a ošetřovat, aby si zachovala svůj lesk a dosáhla plné životnosti. Chróm musí být v nerezi obsažen minimálně v 10,5 %. Jedině tak dokáže zajistit odolnost vůči korozi. Neustále vytváří na povrchu pasivní vrstvu oxidu chrómu. Pokud je povrch poškrábaný, sám se regeneruje.

Důležité vlastnosti nerezu

Nerezová ocel nabízí takové vlastnosti, jako je tažnost, elasticita a tvrdost. Je možné ji tvarovat do nejrůznějších možných tvarů, můžeme ji lisovat, ohýbat, vytlačovat a podobně. Současně je však odolná proti poškození, které může vzniknout třením, nárazem apod. Uškodit jí může teprve teplota nad 800 °C. Pokud dosáhne této teploty, netvoří se emise toxických výparů.

Publikováno: 30. 04. 2023

Kategorie: Praktické rady

Autor: Daniela Novotná