V domě bez napojení na kanalizaci se vyplatí investovat do betonové jímk

Poměrně velké množství nemovitostí ani v dnešní době není napojeno na centrální kanalizační systém. A je to problém nejen u odlehlých chat a chalup, ale také v některých menších a středně velkých obcích. Jak vyřešit problém se splašky a odpadem? Řešením je realizace jímky.

Proč je nutné investovat do jímky, nemáte-li napojení na kanalizaci?

O odpad se jako majitelé nemovitosti musíte vždy řádně postarat. Splašky z toalety nelze jen tak ledabyle vyvést do okolní půdy, mohlo by totiž dojít k její kontaminaci a znečištění spodních vod, z čehož byste následně měli značné starosti. Stačí, když si u domu necháte postavit jímku, která bude odpad zachytávat a čas od času dojde k jeho přečerpání do fekálního vozu, jenž jej poté odveze k patřičné likvidaci.

Betonové jímky jsou zárukou trvanlivosti a spolehlivosti

Z hlediska kvality se jako nejvhodnější jeví zejména betonové žumpy. Oproti plastovým modelům mají totiž delší trvanlivost, navíc i tvarovou stálost. U plastu někdy dochází k tomu, že vlivem přečerpávání odpadu konstrukce jímky nevydrží a praskne. To u betonové žumpy nehrozí. Ideální je, pokud je jímka zabudovaná v zemi, nenarušuje pak vzhled pozemku, vlastně si jí ani nevšimnete, zároveň z ní nevychází zápach. V případě, že si chcete nechat postavit betonovou žumpu na zahradě od specializované firmy, je vhodné se poradit, jak by měla být velká. Pro klasické rodinné domy se nejčastěji využívají betonové jímky o objemu do 12 metrů krychlových. Obecně platí, že čím je jímka větší, tím lépe, protože není zapotřebí odpad neustále vyvážet fekálním vozem.

Další tip pro váš dům

Nejen betonové jímky se mohou hodit do vaší domácnosti. V poslední době je praktickou záležitostí pořídit si nádrže na dešťovou vodu. Vzhledem k velmi teplým a suchým létům je zachytávání dešťové vody mimořádně výhodným způsobem, jak snížit náklady na provoz domácnosti. Tuto vodu lze následně používat kupříkladu pro splachování toalety. Je-li dobře přefiltrovaná, dá se s ní rovněž i prát apod.

Publikováno: 26. 10. 2020

Kategorie: Stavba a rekonstrukce

Autor: Alena Procházková