Jak vysušit novostavbu?

Není nic horšího, než když člověku naruší dobrý pocit z nově postaveného domu nadměrná vlhkost. Bohužel je to tak – byť vlhké skvrny a plísně přisuzujeme spíše starším objektům, nešvar se nevyhýbá ani novostavbám. Jak si s nimi poradit, respektive jak novostavbu vysušit? Zaručené tipy najdete v tomto článku.

Proč novostavby vlhnou?

V prvé řadě je vhodné objasnit, proč vůbec k nadměrné vlhkosti v novostavbách dochází. Příčinu hledejte v nedostatečném vyschnutí zdí – v omítkách, podlahách i nátěrech jsou obsaženy desítky až stovky litrů vody, které je zapotřebí důkladně vysušit. Pokud vlhkost ve zdivu, podlahách a omítkách podceníte v průběhu procesu výstavby, budete se potýkat se značnými problémy v budoucnu. I menší nedostatky vychází najevo již během první sezóny, kdy v objektu dochází k rosení oken, zvedání podlahové krytiny či ke změně konstrukce dveří, které pak nepříjemně vržou. Zároveň mějte na paměti, že nadměrná vlhkost nesvědčí nejen nábytku, ale ani našemu zdraví.

Jak novostavbu efektivně vysušit?

Klíčová je rychlost vysoušení. Novostavba by měla být vysoušena pozvolna, aby nedošlo k výrazným škodám. Neméně důležité je dokonalé uzavření objektu, jinak by proces vysoušení neměl žádný efekt (vzduch by unikal ven). A konečně teplota vysoušení – měla by dosahovat min. 15 °C, a to rovnoměrně ve všech místnostech.

Jakou techniku využít k vysoušení?

Při vysoušení novostavby je vhodné použít profesionální techniku v podobě adsorbčního vysoušeče vzduchu neboli odvlhčovače vzduchu, tepelného sálavého panel apod. S výběrem vhodného modelu vám poradí například v e-shopu eprofi.cz, v jehož nabídce najdete zařízení značky Master. Prodejce zároveň nabízí různé druhy mobilních topidel, která lze využít k vytápění prostor bez klasického topného systému.

Publikováno: 11. 10. 2020

Kategorie: Vybavení

Autor: Alena Procházková